Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká setkání hvězdného druhu

Uznání: Digitized Sky Survey, SkyView

Nenápadná hvězda ve středu tohoto pohledu na oblohu bude jednoho dne naším hvězdným sousedem od vedle. U slabého červeného trpaslíka 9. magnitudy jenž je nyní 63 světelných let daleko v souhvězdí Hadonoše (Ophiucus) bylo nedávno objeveno, že se blíží k naší Sluneční soustavě. Z katalogů blízkých hvězd je znám jako Gliese (Gl) 710 a předpověď říká, že se asi za 1.5 miliónu let přiblíží na téměř jeden světelný rok k našemu Slunci. V takové vzdálenosti je tato hvězda sice nyní příliš slabá než aby byla vidět pouhým okem, ale pak bude zářit 0.6 magnitudy a bude tak soupeřit zdánlivou jasností s ohromným červeným veleobrem Antarem. Konec konců od Gliese 710 nehrozí žádné nebezpečí přímé srážky, i když její gravitační vliv asi rozptýlí komety z jejich rezervoáru ve Sluneční soustavě, z Oortova mračna a některé vychýlí také dovnitř. Toto budoucí hvězdné přiblížení objevili badatelé Joan Garcia-Sanchez a Robert Preston (JPL) se spolupracovníky při studiu hvězd v okolí Slunce s využitím údajů z astrometrické družice Hipparcos. Zobrazené hvězdné pole pochází z palomarské přehlídky Palomar Digitized Sky Survey a je asi 1/4 stupně široké (asi polovina měsíčního úplňku).

Štítky: Hvězda, Blízký, Gliese 710


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »