Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká setkání hvězdného druhu

Uznání: Digitized Sky Survey, SkyView

Nenápadná hvězda ve středu tohoto pohledu na oblohu bude jednoho dne naším hvězdným sousedem od vedle. U slabého červeného trpaslíka 9. magnitudy jenž je nyní 63 světelných let daleko v souhvězdí Hadonoše (Ophiucus) bylo nedávno objeveno, že se blíží k naší Sluneční soustavě. Z katalogů blízkých hvězd je znám jako Gliese (Gl) 710 a předpověď říká, že se asi za 1.5 miliónu let přiblíží na téměř jeden světelný rok k našemu Slunci. V takové vzdálenosti je tato hvězda sice nyní příliš slabá než aby byla vidět pouhým okem, ale pak bude zářit 0.6 magnitudy a bude tak soupeřit zdánlivou jasností s ohromným červeným veleobrem Antarem. Konec konců od Gliese 710 nehrozí žádné nebezpečí přímé srážky, i když její gravitační vliv asi rozptýlí komety z jejich rezervoáru ve Sluneční soustavě, z Oortova mračna a některé vychýlí také dovnitř. Toto budoucí hvězdné přiblížení objevili badatelé Joan Garcia-Sanchez a Robert Preston (JPL) se spolupracovníky při studiu hvězd v okolí Slunce s využitím údajů z astrometrické družice Hipparcos. Zobrazené hvězdné pole pochází z palomarské přehlídky Palomar Digitized Sky Survey a je asi 1/4 stupně široké (asi polovina měsíčního úplňku).

Štítky: Hvězda, Blízký, Gliese 710


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »