Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká setkání hvězdného druhu

Uznání: Digitized Sky Survey, SkyView

Nenápadná hvězda ve středu tohoto pohledu na oblohu bude jednoho dne naším hvězdným sousedem od vedle. U slabého červeného trpaslíka 9. magnitudy jenž je nyní 63 světelných let daleko v souhvězdí Hadonoše (Ophiucus) bylo nedávno objeveno, že se blíží k naší Sluneční soustavě. Z katalogů blízkých hvězd je znám jako Gliese (Gl) 710 a předpověď říká, že se asi za 1.5 miliónu let přiblíží na téměř jeden světelný rok k našemu Slunci. V takové vzdálenosti je tato hvězda sice nyní příliš slabá než aby byla vidět pouhým okem, ale pak bude zářit 0.6 magnitudy a bude tak soupeřit zdánlivou jasností s ohromným červeným veleobrem Antarem. Konec konců od Gliese 710 nehrozí žádné nebezpečí přímé srážky, i když její gravitační vliv asi rozptýlí komety z jejich rezervoáru ve Sluneční soustavě, z Oortova mračna a některé vychýlí také dovnitř. Toto budoucí hvězdné přiblížení objevili badatelé Joan Garcia-Sanchez a Robert Preston (JPL) se spolupracovníky při studiu hvězd v okolí Slunce s využitím údajů z astrometrické družice Hipparcos. Zobrazené hvězdné pole pochází z palomarské přehlídky Palomar Digitized Sky Survey a je asi 1/4 stupně široké (asi polovina měsíčního úplňku).

Štítky: Hvězda, Blízký, Gliese 710


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »