Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo za zimního slunovratu

Uznání a copyright: Philip Appleton (SIRTF Science Center), Caltech

Někdy to vypadá, jako když se na Slunce díváme přes velkou čočku. Ovšem v případě nahoře jde ve skutečnosti o milióny čoček: o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestistranné ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví naplocho, rovnoběžně se zemí. Kolem východu nebo západu může pozorovatel procházet stejnou rovinou, stejně jako spousta padajících ledových krystalků. Při tomto postavení může každý krystal působit jako miniaturní čočka, ohýbat sluneční světlo do našeho pohledu a vytvářet úkaz jako jsou parhelia, což je technický výraz pro falešná slunce [anglicky sundogs, sluneční psi]. Snímek nahoře byl pořízen ráno při zimním slunovratu 2000 nedaleko Ames, Iowa, USA. Ve středu snímku je vidět Slunce, zatímco jak nalevo, tak napravo nápadně svítí dvě jasná falešná slunce. Za domy a stromy v sousedství je také vidět 22 stupňové halo, tři sluneční pilíře a horní tečnu oblouku, to všechno způsobené odrazem slunečního světla od atmosférických ledových krystalů.

Štítky: Sun halo, Winter solstice


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »