Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo za zimního slunovratu

Uznání a copyright: Philip Appleton (SIRTF Science Center), Caltech

Někdy to vypadá, jako když se na Slunce díváme přes velkou čočku. Ovšem v případě nahoře jde ve skutečnosti o milióny čoček: o ledové krystaly. Když v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestistranné ledové krystaly. Jak se tyto krystaly snáší k zemi, tak většinu času stráví naplocho, rovnoběžně se zemí. Kolem východu nebo západu může pozorovatel procházet stejnou rovinou, stejně jako spousta padajících ledových krystalků. Při tomto postavení může každý krystal působit jako miniaturní čočka, ohýbat sluneční světlo do našeho pohledu a vytvářet úkaz jako jsou parhelia, což je technický výraz pro falešná slunce [anglicky sundogs, sluneční psi]. Snímek nahoře byl pořízen ráno při zimním slunovratu 2000 nedaleko Ames, Iowa, USA. Ve středu snímku je vidět Slunce, zatímco jak nalevo, tak napravo nápadně svítí dvě jasná falešná slunce. Za domy a stromy v sousedství je také vidět 22 stupňové halo, tři sluneční pilíře a horní tečnu oblouku, to všechno způsobené odrazem slunečního světla od atmosférických ledových krystalů.

Štítky: Sun halo, Winter solstice


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »