Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená aurorální korona

Uznání a copyright: Duane Clausen

Jen málo polárních září ukazuje tuto úroveň detailů. Tento neobvyklý okázalý úkaz aurorální korony se na Zemi objevil tři dny po neobvyklém slunečním úkazu - páté nejsilnější dosud zaznamenané explozi na Slunci. Vzplanutí na Slunci třídy X14 vyslalo 15. dubna do Sluneční soustavy ohromnou ejekci koronální hmoty (Coronal Mass Ejection - CME). Tato CME Zemi přímo nezasáhla. Ale široká rázová vlna, kterou asi vytvořila pravděpodobně ano a způsobila geomagnetickou bouři třídy G3 a noc zaplněnou barevnými polárními zářemi přes většinu severu v Severní Americe. Neobvyklá červená barva této Michiganské aurory je způsobena slunečními ionty zasahujícími molekuly kyslíku 300 kilometrů vysoko v zemské atmosféře. Více typické zelené polární záře (aurory) jsou způsobeny rekombinací kyslíku pouze 100 kilometrů vysoko.

Štítky: Korona, Polární záře, Red


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »