Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické dutiny v Abell 2597

Uznání: B. McNamara (Ohio U. at Athens) et al., CXC, NASA

Kupa Abell 2597, typická pro velké galaktické kupy miliardy světelných let daleko, se vyznačuje stovkami galaxií ponořených v mračnu plynu o mnoha miliónech stupňů, který rentgenově září. Tento rentgenový snímek z observatoře Chandra ukazuje horký plyn v centrálních oblastech této kupy a také v rentgenové záři odhaluje dvě velké dutiny; jedna vpravo dole od středu, druhá vlevo nahoře. Díry (dutiny) v Abell 2597 mají napříč asi 60 000 světelných let, a tak pokud by šlo o zuby, tak raději nekomentovat. Předpokládá se o nich, že jsou to zbytky po 100 miliónů let starém výbuchu superhmotné černé díry v jádře kupy. Ale slabé duchovité dutiny nejsou docela prázdné, to by už dávno zkolabovaly. Místo toho jsou pravděpodobně vyplněny ještě více horkým plynem, vysokoenergetickými částicemi a magnetickými poli, a pohybují se pryč od středu kupy podobně jako stoupají bublinky v šampaňském. V průběhu života galaktické kupy mohou takové výbuchy nastávat zase a zase a tak vytvářet sérii dutin, které přenášejí magnetická pole ze středu kupy. A rádiová pozorování opravdu naznačují, že ve středu Abell 2597 od té doby nastala další exploze.

Štítky: Rentgenový, Kupa galaxií, Abell 2597


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »