Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické dutiny v Abell 2597

Uznání: B. McNamara (Ohio U. at Athens) et al., CXC, NASA

Kupa Abell 2597, typická pro velké galaktické kupy miliardy světelných let daleko, se vyznačuje stovkami galaxií ponořených v mračnu plynu o mnoha miliónech stupňů, který rentgenově září. Tento rentgenový snímek z observatoře Chandra ukazuje horký plyn v centrálních oblastech této kupy a také v rentgenové záři odhaluje dvě velké dutiny; jedna vpravo dole od středu, druhá vlevo nahoře. Díry (dutiny) v Abell 2597 mají napříč asi 60 000 světelných let, a tak pokud by šlo o zuby, tak raději nekomentovat. Předpokládá se o nich, že jsou to zbytky po 100 miliónů let starém výbuchu superhmotné černé díry v jádře kupy. Ale slabé duchovité dutiny nejsou docela prázdné, to by už dávno zkolabovaly. Místo toho jsou pravděpodobně vyplněny ještě více horkým plynem, vysokoenergetickými částicemi a magnetickými poli, a pohybují se pryč od středu kupy podobně jako stoupají bublinky v šampaňském. V průběhu života galaktické kupy mohou takové výbuchy nastávat zase a zase a tak vytvářet sérii dutin, které přenášejí magnetická pole ze středu kupy. A rádiová pozorování opravdu naznačují, že ve středu Abell 2597 od té doby nastala další exploze.

Štítky: Rentgenový, Kupa galaxií, Abell 2597


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »