Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyberte si galaxii, kteroukoliv galaxii

Uznání: Horní panel: R. Windhorst, S. Driver (ASU), W. Keel (Univ. Alabama),
Dolní panel: J. Colbert, M. Rich, M. Malkan (UCLA), J. Frogel, S. Salim (Ohio State)

Vyberte si galaxii, kteroukoliv galaxii. Na horním panelu si můžete na hloubkovém snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope vybrat z myriád vzdálených galaxií na malém kousku vesmíru v souhvězdí Herkula (Hercules). Pokud jste si vybrali zborcenou načervenalou galaxie označenou žlutým rámečkem, tak jste si vybrali tu, kterou tým infračervených astronomů nedávno umístil do vzdálenosti 9 miliard světelných let. Tato galaxie klasifikovaná jako ERO (Extremely Red Object - Extrémně červený objekt) pochází z doby, kdy měl Vesmír jen třetinu svého současného stáří. Na dolním panelu se prezentuje vzhled této galaxie v sérii negativních snímků ve filtrech sahajících od viditelných do infračervených vlnových délek (zleva doprava). Srovnání jasnosti galaxie v infračerveném a viditelném světle vnuká myšlenku, že za extrémně červenou barvu je zodpovědné světlo z aktivit intenzivního tvoření hvězd, zčervenalé mračny prachu v samotné galaxii. Astronomové odhadují, že tyto galaxie mají asi 100 miliard hvězd, ale ve skutečnosti mohou být velmi vzdálenými zrcadly, analogem naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy ve svých formativních letech.

Štítky: Galaxie, Mléčná dráha, Infračervený, Deep field, Extremely red object


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »