Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyberte si galaxii, kteroukoliv galaxii

Uznání: Horní panel: R. Windhorst, S. Driver (ASU), W. Keel (Univ. Alabama),
Dolní panel: J. Colbert, M. Rich, M. Malkan (UCLA), J. Frogel, S. Salim (Ohio State)

Vyberte si galaxii, kteroukoliv galaxii. Na horním panelu si můžete na hloubkovém snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope vybrat z myriád vzdálených galaxií na malém kousku vesmíru v souhvězdí Herkula (Hercules). Pokud jste si vybrali zborcenou načervenalou galaxie označenou žlutým rámečkem, tak jste si vybrali tu, kterou tým infračervených astronomů nedávno umístil do vzdálenosti 9 miliard světelných let. Tato galaxie klasifikovaná jako ERO (Extremely Red Object - Extrémně červený objekt) pochází z doby, kdy měl Vesmír jen třetinu svého současného stáří. Na dolním panelu se prezentuje vzhled této galaxie v sérii negativních snímků ve filtrech sahajících od viditelných do infračervených vlnových délek (zleva doprava). Srovnání jasnosti galaxie v infračerveném a viditelném světle vnuká myšlenku, že za extrémně červenou barvu je zodpovědné světlo z aktivit intenzivního tvoření hvězd, zčervenalé mračny prachu v samotné galaxii. Astronomové odhadují, že tyto galaxie mají asi 100 miliard hvězd, ale ve skutečnosti mohou být velmi vzdálenými zrcadly, analogem naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy ve svých formativních letech.

Štítky: Galaxie, Mléčná dráha, Infračervený, Deep field, Extremely red object


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »