Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyberte si galaxii, kteroukoliv galaxii

Uznání: Horní panel: R. Windhorst, S. Driver (ASU), W. Keel (Univ. Alabama),
Dolní panel: J. Colbert, M. Rich, M. Malkan (UCLA), J. Frogel, S. Salim (Ohio State)

Vyberte si galaxii, kteroukoliv galaxii. Na horním panelu si můžete na hloubkovém snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope vybrat z myriád vzdálených galaxií na malém kousku vesmíru v souhvězdí Herkula (Hercules). Pokud jste si vybrali zborcenou načervenalou galaxie označenou žlutým rámečkem, tak jste si vybrali tu, kterou tým infračervených astronomů nedávno umístil do vzdálenosti 9 miliard světelných let. Tato galaxie klasifikovaná jako ERO (Extremely Red Object - Extrémně červený objekt) pochází z doby, kdy měl Vesmír jen třetinu svého současného stáří. Na dolním panelu se prezentuje vzhled této galaxie v sérii negativních snímků ve filtrech sahajících od viditelných do infračervených vlnových délek (zleva doprava). Srovnání jasnosti galaxie v infračerveném a viditelném světle vnuká myšlenku, že za extrémně červenou barvu je zodpovědné světlo z aktivit intenzivního tvoření hvězd, zčervenalé mračny prachu v samotné galaxii. Astronomové odhadují, že tyto galaxie mají asi 100 miliard hvězd, ale ve skutečnosti mohou být velmi vzdálenými zrcadly, analogem naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy ve svých formativních letech.

Štítky: Galaxie, Mléčná dráha, Infračervený, Deep field, Extremely red object


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »