Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Vesta v Býkovi

Uznání a copyright: Joe Orman

V minulém listopadu při pozorování oblohy v souhvězdí Býka (Taurus), astrofotograf Joe Orman naaranžoval tuto časovou expozici včetně nádherných hvězdokup Hyád a Plejád v zorném poli svého teleobjektivu. Vzdálenost 400 světelných let pro těsně provázané Plejády a 150 světelných let pro Hyády ve tvaru písmene V klade tyto hvězdokupy do galaktického okolí Slunce. Vzhled Hyád zvýrazňuje jasný, žlutý, 60 světelných let vzdálený Aldebaran, který ale ve skutečnosti není členem kupy, je ale nejjasnější hvězdou Býka. Nad Aldebaranem je žlutější a dokonce ještě jasnější Saturn, který je vidět ve vzdálenosti asi 1.2 světelné hodiny od naší dobré planety. A nakonec nejméně hmotná Vesta, jedna ze slabých skvrnek pod Aldebaranem, planetka z hlavního pásu, zhruba 13 světelných minut daleko. Vesta se nadále pohybuje v Býku a vytrvale se přibližuje k těsnému setkání nebo konjunkci se Saturnem 19.března. Potřebujete program pro sledování hráčů? Klikněte na snímek a dostanete verzi s popiskami.

Štítky: Saturn, Plejády, Hyády, Vesta, Taurus, Light travel time


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »