Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Vesta v Býkovi

Uznání a copyright: Joe Orman

V minulém listopadu při pozorování oblohy v souhvězdí Býka (Taurus), astrofotograf Joe Orman naaranžoval tuto časovou expozici včetně nádherných hvězdokup Hyád a Plejád v zorném poli svého teleobjektivu. Vzdálenost 400 světelných let pro těsně provázané Plejády a 150 světelných let pro Hyády ve tvaru písmene V klade tyto hvězdokupy do galaktického okolí Slunce. Vzhled Hyád zvýrazňuje jasný, žlutý, 60 světelných let vzdálený Aldebaran, který ale ve skutečnosti není členem kupy, je ale nejjasnější hvězdou Býka. Nad Aldebaranem je žlutější a dokonce ještě jasnější Saturn, který je vidět ve vzdálenosti asi 1.2 světelné hodiny od naší dobré planety. A nakonec nejméně hmotná Vesta, jedna ze slabých skvrnek pod Aldebaranem, planetka z hlavního pásu, zhruba 13 světelných minut daleko. Vesta se nadále pohybuje v Býku a vytrvale se přibližuje k těsnému setkání nebo konjunkci se Saturnem 19.března. Potřebujete program pro sledování hráčů? Klikněte na snímek a dostanete verzi s popiskami.

Štítky: Saturn, Plejády, Hyády, Vesta, Taurus, Light travel time


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »