Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Vesta v Býkovi

Uznání a copyright: Joe Orman

V minulém listopadu při pozorování oblohy v souhvězdí Býka (Taurus), astrofotograf Joe Orman naaranžoval tuto časovou expozici včetně nádherných hvězdokup Hyád a Plejád v zorném poli svého teleobjektivu. Vzdálenost 400 světelných let pro těsně provázané Plejády a 150 světelných let pro Hyády ve tvaru písmene V klade tyto hvězdokupy do galaktického okolí Slunce. Vzhled Hyád zvýrazňuje jasný, žlutý, 60 světelných let vzdálený Aldebaran, který ale ve skutečnosti není členem kupy, je ale nejjasnější hvězdou Býka. Nad Aldebaranem je žlutější a dokonce ještě jasnější Saturn, který je vidět ve vzdálenosti asi 1.2 světelné hodiny od naší dobré planety. A nakonec nejméně hmotná Vesta, jedna ze slabých skvrnek pod Aldebaranem, planetka z hlavního pásu, zhruba 13 světelných minut daleko. Vesta se nadále pohybuje v Býku a vytrvale se přibližuje k těsnému setkání nebo konjunkci se Saturnem 19.března. Potřebujete program pro sledování hráčů? Klikněte na snímek a dostanete verzi s popiskami.

Štítky: Saturn, Plejády, Hyády, Vesta, Taurus, Light travel time


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »