Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn a Vesta v Býkovi

Uznání a copyright: Joe Orman

V minulém listopadu při pozorování oblohy v souhvězdí Býka (Taurus), astrofotograf Joe Orman naaranžoval tuto časovou expozici včetně nádherných hvězdokup Hyád a Plejád v zorném poli svého teleobjektivu. Vzdálenost 400 světelných let pro těsně provázané Plejády a 150 světelných let pro Hyády ve tvaru písmene V klade tyto hvězdokupy do galaktického okolí Slunce. Vzhled Hyád zvýrazňuje jasný, žlutý, 60 světelných let vzdálený Aldebaran, který ale ve skutečnosti není členem kupy, je ale nejjasnější hvězdou Býka. Nad Aldebaranem je žlutější a dokonce ještě jasnější Saturn, který je vidět ve vzdálenosti asi 1.2 světelné hodiny od naší dobré planety. A nakonec nejméně hmotná Vesta, jedna ze slabých skvrnek pod Aldebaranem, planetka z hlavního pásu, zhruba 13 světelných minut daleko. Vesta se nadále pohybuje v Býku a vytrvale se přibližuje k těsnému setkání nebo konjunkci se Saturnem 19.března. Potřebujete program pro sledování hráčů? Klikněte na snímek a dostanete verzi s popiskami.

Štítky: Saturn, Plejády, Hyády, Vesta, Taurus, Light travel time


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »