Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy bez galaxií

Uznání: H. Ferguson (STScI), N. Tanvir (IoA), T. von Hippel (U. Wisc.), NASA
Ilustrace: J. Gitlin (STScI)

Galaxie se skládají z hvězd, jsou ale v galaxiích všechny hvězdy? Badatelé zkoumali s pomocí dalekohledu Hubble Space Telescope Kupu galaxií v Panně a nalezli asi 600 červených obrů vydaných napospas mezigalaktickému prostoru. Nahoře je umělcova vize oblohy z hypotetické planety takového osamělého slunce. Noční obloha ve světě obíhajícím mezigalaktickou hvězdu by byla v nápadném kontrastu k pozemské, která oplývá pohledem na hvězdy, všechny členy naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Jak naznačuje ilustrace, zapadající červené slunce by za sebou zanechalo tmavou oblohu posázenou jenom slabými, rozplizlými přízraky galaxií z Kupy v Panně. Tato izolovaná slunce, možná že vyvržená ze svých domovských galaxií při srážkách galaxie-galaxie, mohou docela dobře představovat část velké, předtím nespatřené hvězdné populace, jenž zaplňuje prostor mezi galaxie v Kupě v Panně.

Štítky: Rudý obr, Kupa galaxií, Noční obloha


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »