Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kalisto v úplňku

Uznání: Galileo Project, Voyager Project, JPL, NASA

Povrch Kalista ukazuje svůj věk. Přestože pravděpodobně vznikl ve stejné době jako Io, tak rozdíl mezi povrchem obou měsíců Jupitera mohl být sotva větší. Povrch Io je mladý, nevykazuje téměř žádné impaktní krátery a je trvale znovu pokrýván lávou tryskající z jeho mnoha mladých sopek. Povrch Kalista je starý, vykazuje nejvyšší hustotu impaktních kráterů ve Sluneční soustavě a nehostí žádné sopky a dokonce ani velké hory. Povrch Kalista je jedním velkým ledovým polem protkaným prasklinami a krátery z miliard let srážek s meziplanetárními troskami. Snímek nahoře byl pořízen v květnu 2001 a je doposud nejúplnějším globálním barevným snímkem pořízeným sondou Galileo, jenž obíhá kolem Jupitera.

Štítky: Korona, Polární záře, Red


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »