Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kalisto v úplňku

Uznání: Galileo Project, Voyager Project, JPL, NASA

Povrch Kalista ukazuje svůj věk. Přestože pravděpodobně vznikl ve stejné době jako Io, tak rozdíl mezi povrchem obou měsíců Jupitera mohl být sotva větší. Povrch Io je mladý, nevykazuje téměř žádné impaktní krátery a je trvale znovu pokrýván lávou tryskající z jeho mnoha mladých sopek. Povrch Kalista je starý, vykazuje nejvyšší hustotu impaktních kráterů ve Sluneční soustavě a nehostí žádné sopky a dokonce ani velké hory. Povrch Kalista je jedním velkým ledovým polem protkaným prasklinami a krátery z miliard let srážek s meziplanetárními troskami. Snímek nahoře byl pořízen v květnu 2001 a je doposud nejúplnějším globálním barevným snímkem pořízeným sondou Galileo, jenž obíhá kolem Jupitera.

Štítky: Korona, Polární záře, Red


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »