Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kalisto v úplňku

Uznání: Galileo Project, Voyager Project, JPL, NASA

Povrch Kalista ukazuje svůj věk. Přestože pravděpodobně vznikl ve stejné době jako Io, tak rozdíl mezi povrchem obou měsíců Jupitera mohl být sotva větší. Povrch Io je mladý, nevykazuje téměř žádné impaktní krátery a je trvale znovu pokrýván lávou tryskající z jeho mnoha mladých sopek. Povrch Kalista je starý, vykazuje nejvyšší hustotu impaktních kráterů ve Sluneční soustavě a nehostí žádné sopky a dokonce ani velké hory. Povrch Kalista je jedním velkým ledovým polem protkaným prasklinami a krátery z miliard let srážek s meziplanetárními troskami. Snímek nahoře byl pořízen v květnu 2001 a je doposud nejúplnějším globálním barevným snímkem pořízeným sondou Galileo, jenž obíhá kolem Jupitera.

Štítky: Korona, Polární záře, Red


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »