Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kalisto v úplňku

Uznání: Galileo Project, Voyager Project, JPL, NASA

Povrch Kalista ukazuje svůj věk. Přestože pravděpodobně vznikl ve stejné době jako Io, tak rozdíl mezi povrchem obou měsíců Jupitera mohl být sotva větší. Povrch Io je mladý, nevykazuje téměř žádné impaktní krátery a je trvale znovu pokrýván lávou tryskající z jeho mnoha mladých sopek. Povrch Kalista je starý, vykazuje nejvyšší hustotu impaktních kráterů ve Sluneční soustavě a nehostí žádné sopky a dokonce ani velké hory. Povrch Kalista je jedním velkým ledovým polem protkaným prasklinami a krátery z miliard let srážek s meziplanetárními troskami. Snímek nahoře byl pořízen v květnu 2001 a je doposud nejúplnějším globálním barevným snímkem pořízeným sondou Galileo, jenž obíhá kolem Jupitera.

Štítky: Korona, Polární záře, Red


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »