Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie z kupy v Panně

Uznání a Copyright: Matt BenDaniel

O hodně přes tisíci galaxií je známo, že jsou členy kupy v Panně, což je nejbližší velká kupa galaxií vedle naší vlastní místní skupiny. Kupu galaxií je obtížné vidět najednou, protože pokrývá velkou část oblohy. Tento skvělý pohled dalekohledem zachychuje oblast Kupy v Panně kolem její dominantní obří eleiptické galaxie M87. M87 je vidět jako mlhavá čmouha poblíž středu snímku. Popravdě, podrobnější prohlídka snímku ukáže, že mnoho "hvězd" je ve skutečnosti obklopeno závojem, jež naznačuje, že jsou galaxiemi Kupy v Panně. Kolik galaxií byste dokázali spočítat? Klikněte na snímek a získáte neořezanou verzi snímku s pojmenováním a čísly podle katalogu NGC pro většinu viditelných galaxií. V průměru jsou galaxie v Kupě v Panně vzdáleny asi 48 miliónů světelných let. Vzdálenost Kupy v Panně se používá pro určení důležité Hubbleovi konstanty a tak i rozměru Vesmíru.

Štítky: Kupa galaxií, Kupa v Panně


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »