Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odhalená Venuše

Uznání: Magellan Project, JPL, NASA

Povrch Venuše je ustavičně zakrytý závojem tlustých mraků a tak zůstává ukrytý dokonce i silným dalekohledům pozemských astronomů. Závoj z venušiny tváře byla schopna odhalit až v ranných létech 1990 družice Venuše Magellan za využití zobrazujícího radaru a vytvořila okázalé snímky povrchu planety s vysokým rozlišením. Snímek vytvořený počítačem z radarových údajů Magellanu používá barvy založené na barevných snímcích z povrchu Venuše, které zpět odvysílaly přistávací moduly sovětských sond Veněra 13 a 14. Jasná oblast vedoucí zhruba středem představuje největší vyvýšenou oblast na Venuši známou jako Aphrodite Terra.

Štítky: Venuše, Radar, Magellan


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »