Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Mlhovinu v Orionu přes 2MASS

Uznání: 2MASS Collaboration, U. Mass., IPAC
Mosaic by E. Kopan

Jenom málo astronomických pohledů na obloze podněcuje představivost tak, jak blízká hvězdná kolébka známá jako Mlhovina v Orionu. Mladé horké hvězdy obklopené zářícím plynem mlhoviny se nachází na okraji nesmírně velkého mezihvězdného mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Tento zřetelný a podrobný snímek Mlhoviny v Orionu vznikl z údajů přehlídky oblohy na 2 mikronech 2 Micron All Sky Survey neboli 2MASS. Projekt 2MASS zmapoval s využitím dalekohledů na severní i jižní polokouli planety Země v infračerveném světle celou oblohu. Vlnová délka infračerveného světla je delší než u viditelného světla a tak to snadněji proniká zakrývajícími prachovými mračny. Kamery 2MASS byly citlivé v blízkých infračevených vlnových délkách kolem 2 mikronů neboli 0.00008 palce. Viditelné světlo má vlnovou délku kolem 0.00002 palce. Na tomto kompozitním snímku byla pozorování z přehlídky ve třech infračervených pásmech přeložena do modré, zelené a červené barvy.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Infračervený, Mlhovina Orion, 2mass


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »