Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na Mlhovinu v Orionu přes 2MASS

Uznání: 2MASS Collaboration, U. Mass., IPAC
Mosaic by E. Kopan

Jenom málo astronomických pohledů na obloze podněcuje představivost tak, jak blízká hvězdná kolébka známá jako Mlhovina v Orionu. Mladé horké hvězdy obklopené zářícím plynem mlhoviny se nachází na okraji nesmírně velkého mezihvězdného mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných let. Tento zřetelný a podrobný snímek Mlhoviny v Orionu vznikl z údajů přehlídky oblohy na 2 mikronech 2 Micron All Sky Survey neboli 2MASS. Projekt 2MASS zmapoval s využitím dalekohledů na severní i jižní polokouli planety Země v infračerveném světle celou oblohu. Vlnová délka infračerveného světla je delší než u viditelného světla a tak to snadněji proniká zakrývajícími prachovými mračny. Kamery 2MASS byly citlivé v blízkých infračevených vlnových délkách kolem 2 mikronů neboli 0.00008 palce. Viditelné světlo má vlnovou délku kolem 0.00002 palce. Na tomto kompozitním snímku byla pozorování z přehlídky ve třech infračervených pásmech přeložena do modré, zelené a červené barvy.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Infračervený, Mlhovina Orion, 2mass


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »