Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed galaxie Centaurus A

Uznání: E.J. Schreier (STScI) et al., HST, NASA

Centrální oblast aktivní galaxie Centaurus A obklopuje fantastická směsice hvězdokup modrých mladých hvězd, obrovských zářících plynných mračen a impozantních tmavých prachových pásů. Tato mozaika snímků z Hubble Space Telescope pořízených v modrém, zeleném a červeném světle byla zpracována do snímku tohoto kosmického víru v přirozených barvách. Infračervené snímky z Hubblea také ukazují, že se ve středu této aktivity ukrývají oblasti, jež jsou asi disky hmoty, která spirálovitě padá do černé díry miliónkrát hmotnější než Slunce! Samotná galaxie Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou galaxií a zbylé trosky konzumuje černá díra. Astronomové věří, že takové centrální motory tvořené černými děrami vytváří radiovou, rentgenovou a gama energii vyzařovanou galaxií Centaurus A a dalšími aktivními galaxiemi. Na aktivní galaxii je Centaurus A blízko, pouhých 10 miliónů světelných let a tak je poměrně příhodnou laboratoří pro zkoumání těchto silných zdrojů energie.

Štítky: Centaurus A, Aktivní galaxie


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »