Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Galaxie hluboko uvnitř

Uznání: ESA/ISO, ISOCAM Team, I. F. Mirabel and O. Laurent (CEA/DSM/DAPNIA), et al.

Hluboko uvnitř k Zemi nejbližší aktivní galaxie Centaurus A, leží ... jiná galaxie! Cen A je obří eliptická galaxie vzdálená asi 10 miliónů světelných let s centrální směsicí hvězd, prachu a plynu, která pravděpodobně ukrývá hmotnou černou díru. Tento obrázek se skládá z optického snímku Cen A s tmavými čarami vyznačujícími laloky rádiové emise a z infračerveného snímku z družice ISO (červeně). Údaje z ISO mapují prach, který se zdá být ze spirální galaxie s příčkou o velikosti významné nedaleké galaxie M33. Objevitelé věří, že gravitace této obří eliptické galaxie pomáhá spirální galaxii s příčkou zachovávat svůj tvar. Naopak, materiál proudící podél příčky spirální galaxie zásobuje palivem centrální černou díru, která pohání rádiové laloky eliptické galaxie. Toto zjevně intimní spojení mezi dvěma odlišnými a nepodobnými galaxiemi naznačuje opravdu kosmický symbiotický vztah.

Štítky: Aktivní galaxie, Spirála s příčkou, Centaurus A, Agn


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »