Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Galaxie hluboko uvnitř

Uznání: ESA/ISO, ISOCAM Team, I. F. Mirabel and O. Laurent (CEA/DSM/DAPNIA), et al.

Hluboko uvnitř k Zemi nejbližší aktivní galaxie Centaurus A, leží ... jiná galaxie! Cen A je obří eliptická galaxie vzdálená asi 10 miliónů světelných let s centrální směsicí hvězd, prachu a plynu, která pravděpodobně ukrývá hmotnou černou díru. Tento obrázek se skládá z optického snímku Cen A s tmavými čarami vyznačujícími laloky rádiové emise a z infračerveného snímku z družice ISO (červeně). Údaje z ISO mapují prach, který se zdá být ze spirální galaxie s příčkou o velikosti významné nedaleké galaxie M33. Objevitelé věří, že gravitace této obří eliptické galaxie pomáhá spirální galaxii s příčkou zachovávat svůj tvar. Naopak, materiál proudící podél příčky spirální galaxie zásobuje palivem centrální černou díru, která pohání rádiové laloky eliptické galaxie. Toto zjevně intimní spojení mezi dvěma odlišnými a nepodobnými galaxiemi naznačuje opravdu kosmický symbiotický vztah.

Štítky: Aktivní galaxie, Spirála s příčkou, Centaurus A, Agn


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »