Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky

Uznání a copyright: O. Lopez-Cruz (INAOEP) et al., AURA, NOAO, NSF

Téměř každý objekt na fotografii nahoře je galaxií. Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky (Coma Berenices, Coma) na snímku nahoře je jedna z nejhustějších známých kup - obsahuje tisíce galaxií. Stejně jako v naší vlastní Galaxii Mléčné dráze tak i v každé z těchto galaxií sídlí miliardy hvězd. Přestože je kupa Coma ve srovnání s většinou jiných kup blízko, tak to světlu pořád trvá stovky miliónů let, než k nám doletí. Navíc je kupa Coma tak velká, že to světlu trvá milióny let jenom z jedné strany na druhou! V Comě a v dalších kupách jsou většinou eliptické galaxie, zatímco mimo kupy jsou většinou spirální galaxie. Podstata rentgenového záření Comy je nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Kupa galaxií, Coma


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »