Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Balón TIGER

Uznání: Courtesy Jason Link (LEXAS) and the TIGER Collaboration

Kde je asi zavěšený ten dvoutunový tiger? Inu v tomto případě visí TIGER (Trans-Iron Galactic Element Recorder) na mobilním jeřábu zcela vlevo na této panoramatické fotografii pořízené v minulém prosinci poblíž stanice McMurdo v Antarktidě. Heliem plněný balón, který vynesl TIGER vysoko po rekorních 31+ dní je roztažený daleko doprava (zarolujte si doprava) proti majestátní hoře Mt.Erebus, nejjižnějšímu aktivnímu vulkánu na světě. Za letu se svým dvoutunovým nákladem 100000 stop (33km) vysoko byl plně nafouknutý vnitřní objem vědeckého balónu zhruba stejný jako u stadionu Louisiana Superdome, ale jeho stěny byly tak tenké jako je smršťovací fólie. TIGER byl navržen pro detekci neobjasněných galaktických kosmických paprsků, atomových jader pohybujících se téměř rychlostí světla, které na Zemi dopadají z vnějšku Sluneční soustavy. Badatelé z projektu TIGER se budou s pomocí prvního citlivého měření kosmických paprsků s atomovými čísly mezi 26 (železo) a 40 (zirkon) snažit identifikovat typ astrofyzikálního prostředí, které by mohlo být zdrojem materiálu galaktického kosmického záření a možné způsoby, kterými se jádra urychlují na tak vysoké rychlosti.

Štítky: Sopka, Cosmic ray, Tiger, Balloon, Atomic nuclei


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »