Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa oblohy EUVE

Uznání: EUVE Project, NASA

Na extrémních ultrafialových vlnových délkách by neměly být hvězdy kromě Slunce a vzdálené galaxie detekovatelné. To byl přinejmenším konvenční názor, když se ponejprv přišlo na to, že je vesmír mezi hvězdami vyplněný vodíkem, silným absorbérem extrémního ultrafialového světla. Ale tato myšlenka byla vážně zpochybněna, když se stalo zřejmé, že mezihvězdný vodík ve své distribuci tvoří ostrůvky a pak v roce 1992 výzkum extrémní ultrafialové oblohy kulminoval vypuštěním družice EUVE (Extreme UltraViolet Explorer). Nahoře je vidět celooblohová mapa založená na počátečním šestiměsíčním provozu družice a ve falešných barvách vykazuje variace jasnosti na EUV obloze (sever je nahoře). Skanování EUVE po oběžných drahách dává obrázku proužkovitý vzhled a také jsou též vidět další přístrojové artifakty jako křížky a černé mezery v datech. Násobné obrazy Měsíce dohromady tvoří krátké jasné čárkované čáry podél středu snímku. Vlevo od středu obrázku jsou docela dobře rozeznatelné hvězdy z pásu dobře známého souhvězdí Oriona. Po nalezení celkem skoro 1000 nebeských objektů, včetně tří tuctů objektů mimo naši vlastní galaxii byly v roce 2001 vědecké operace EUVE ukončeny. Badatelská mise EUVE tedy skončila a inženýři předpovídají, že dnes časně ráno družice vstoupí do atmosféry Země.

Štítky: Vodík, Extremní ultrafialový, All sky, Euve


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »