Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová obloha: naladěno na 408MHz

Uznání: C. Haslam et al., MPIfR, SkyView

Nalaďte si svůj radioteleskop na 408MHz (408 miliónů cyklů za sekundu) a zkuste jej na rádiové obloze! Tuto frekvenci byste měli naladit někde mezi kanály číslo 13 a 14 amerického televizního vysílání. V letech 1970 byly použité velké parabolické antény tří radiových observatoří Jodrell Bank, MPIfR a observatoře v Parkesu, aby udělaly právě to. Údaje se zkombinovaly do mapy celé oblohy. Kolem této frekvence jsou generovány rádiové vlny vysokoenergetickými elektrony pohybujícími se podél magnetických siločar. Na výsledném obraze ve falešných barvách běží horizontálně středem galaktická rovina, ovšem nejsou vidět žádné hvězdy. Místo toho hodně jasných zdrojů poblíž galaktické roviny jsou vzdálené pulsary, hvězdotvorné oblasti a zbytky supernov, zatímco velké smyčkové struktury jsou části bublin rozfouknutých místní hvězdnou aktivitou. Na rádiové obloze také září vnější galaxie jako Centaurus A, jenž se nachází nad rovinou vpravo od středu a LMC (níže vpravo).

Štítky: Rádio, All sky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »