Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová obloha: naladěno na 408MHz

Uznání: C. Haslam et al., MPIfR, SkyView

Nalaďte si svůj radioteleskop na 408MHz (408 miliónů cyklů za sekundu) a zkuste jej na rádiové obloze! Tuto frekvenci byste měli naladit někde mezi kanály číslo 13 a 14 amerického televizního vysílání. V letech 1970 byly použité velké parabolické antény tří radiových observatoří Jodrell Bank, MPIfR a observatoře v Parkesu, aby udělaly právě to. Údaje se zkombinovaly do mapy celé oblohy. Kolem této frekvence jsou generovány rádiové vlny vysokoenergetickými elektrony pohybujícími se podél magnetických siločar. Na výsledném obraze ve falešných barvách běží horizontálně středem galaktická rovina, ovšem nejsou vidět žádné hvězdy. Místo toho hodně jasných zdrojů poblíž galaktické roviny jsou vzdálené pulsary, hvězdotvorné oblasti a zbytky supernov, zatímco velké smyčkové struktury jsou části bublin rozfouknutých místní hvězdnou aktivitou. Na rádiové obloze také září vnější galaxie jako Centaurus A, jenž se nachází nad rovinou vpravo od středu a LMC (níže vpravo).

Štítky: Rádio, All sky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »