Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy a větry v Růžicové mlhovině

Uznání: L. Townsley (Penn State), et al., NASA

Tato mozaika rentgenových snímků vysekává schodky fotogenickou Růžicovou mlhovinou, hvězdnou kolébkou 5000 světelných let od Země v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mozaika zkonstruovaná z údajů pořízených oběžnou rentgenovou observatoří Chandra zabírá necelých 100 světelných let a barvy zobrazují v červené nízké energie a v modré vysoké rentgenové energie. Vpravo nahoře je mladá hvězdokupa NGC 2244 ve středu samotné Růžicové mlhoviny. Horké vnější vrstvy masivních hvězd jsou vidět jako hojné zdroje rentgenových paprsků, ale kupu také prostupuje difuzní rentgenová záře nově zrozených hvězd. Protože jsou tyto hvězdy tak mladé (méně jak několik miliónů let!), tak se předpokládá, že je difuzní rentgenová emise spíše poháněna energetickými kolizními hvězdnými větry než zbytky po explozích supernov, závěrečných etapách v životních cyklech masivních hvězd. Když se přesuneme ze středu, z jihu na východ mlhoviny (zprava nahoře dolů doleva), tak horké bouřlivé prostředí ustupuje hustému molekulárnímu plynu, jenž absorbuje nízkoenergetické rentgenové záření, zatímco odhaluje pronikavé vysokoenergetické rentgenové paprsky z obklopených hvězd.

Štítky: Hvězdy, Rentgenový, Růžicová mlhovina, Stellar winds


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »