Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy a větry v Růžicové mlhovině

Uznání: L. Townsley (Penn State), et al., NASA

Tato mozaika rentgenových snímků vysekává schodky fotogenickou Růžicovou mlhovinou, hvězdnou kolébkou 5000 světelných let od Země v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mozaika zkonstruovaná z údajů pořízených oběžnou rentgenovou observatoří Chandra zabírá necelých 100 světelných let a barvy zobrazují v červené nízké energie a v modré vysoké rentgenové energie. Vpravo nahoře je mladá hvězdokupa NGC 2244 ve středu samotné Růžicové mlhoviny. Horké vnější vrstvy masivních hvězd jsou vidět jako hojné zdroje rentgenových paprsků, ale kupu také prostupuje difuzní rentgenová záře nově zrozených hvězd. Protože jsou tyto hvězdy tak mladé (méně jak několik miliónů let!), tak se předpokládá, že je difuzní rentgenová emise spíše poháněna energetickými kolizními hvězdnými větry než zbytky po explozích supernov, závěrečných etapách v životních cyklech masivních hvězd. Když se přesuneme ze středu, z jihu na východ mlhoviny (zprava nahoře dolů doleva), tak horké bouřlivé prostředí ustupuje hustému molekulárnímu plynu, jenž absorbuje nízkoenergetické rentgenové záření, zatímco odhaluje pronikavé vysokoenergetické rentgenové paprsky z obklopených hvězd.

Štítky: Hvězdy, Rentgenový, Růžicová mlhovina, Stellar winds


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »