Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy a větry v Růžicové mlhovině

Uznání: L. Townsley (Penn State), et al., NASA

Tato mozaika rentgenových snímků vysekává schodky fotogenickou Růžicovou mlhovinou, hvězdnou kolébkou 5000 světelných let od Země v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mozaika zkonstruovaná z údajů pořízených oběžnou rentgenovou observatoří Chandra zabírá necelých 100 světelných let a barvy zobrazují v červené nízké energie a v modré vysoké rentgenové energie. Vpravo nahoře je mladá hvězdokupa NGC 2244 ve středu samotné Růžicové mlhoviny. Horké vnější vrstvy masivních hvězd jsou vidět jako hojné zdroje rentgenových paprsků, ale kupu také prostupuje difuzní rentgenová záře nově zrozených hvězd. Protože jsou tyto hvězdy tak mladé (méně jak několik miliónů let!), tak se předpokládá, že je difuzní rentgenová emise spíše poháněna energetickými kolizními hvězdnými větry než zbytky po explozích supernov, závěrečných etapách v životních cyklech masivních hvězd. Když se přesuneme ze středu, z jihu na východ mlhoviny (zprava nahoře dolů doleva), tak horké bouřlivé prostředí ustupuje hustému molekulárnímu plynu, jenž absorbuje nízkoenergetické rentgenové záření, zatímco odhaluje pronikavé vysokoenergetické rentgenové paprsky z obklopených hvězd.

Štítky: Hvězdy, Rentgenový, Růžicová mlhovina, Stellar winds


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »