Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto: Nové horizonty

Uznání a copyright malby: Dan Durda (SwRI)

Horizont na Plutu běží až do popředí této vize umělce, jenž se dívá přes vzdálený a dosud neprozkoumaný svět ke Slunci. Malba s názvem Nové horizonty také zachycuje doprovod Pluta Charon, jako tmavé, duchovité zjevení se zářivým srpkem proti hvězdnatému pozadí. Malinkaté Slunce za Charonem je ponořeno do zploštělého oblaku zvířetníkového prachu. Narudlé barvy Pluta se zakládají na existujících astronomických pozorováních, zatímco vyobrazené ale vědecky sotva obhajitelné podrobnosti namalované umělcem včetně vysokých cirrů v atmosféře a tmavých kouřových vleček z průduchů na povrchu se zakládají v analogii k Neptunovu velkému měsíci Tritonu prozkoumanému sondou Voyager 2 v roce 1989. Krátery nás přivádí na myšlenku bombardování objekty Kuiperova pásu, nově objevené populace těles vnější sluneční soustavy pravděpodobně příbuzné k soustavě Pluto-Charon. NASA nyní zvažuje budoucí automatickou průzkumnou výpravu Pluto-Charon a do Kuiperova pásu, která by k těmto vzdáleným světům dolétla v příštím desetiletí.

Štítky: Pluto, Charon, Kuiper belt


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »