Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto: Nové horizonty

Uznání a copyright malby: Dan Durda (SwRI)

Horizont na Plutu běží až do popředí této vize umělce, jenž se dívá přes vzdálený a dosud neprozkoumaný svět ke Slunci. Malba s názvem Nové horizonty také zachycuje doprovod Pluta Charon, jako tmavé, duchovité zjevení se zářivým srpkem proti hvězdnatému pozadí. Malinkaté Slunce za Charonem je ponořeno do zploštělého oblaku zvířetníkového prachu. Narudlé barvy Pluta se zakládají na existujících astronomických pozorováních, zatímco vyobrazené ale vědecky sotva obhajitelné podrobnosti namalované umělcem včetně vysokých cirrů v atmosféře a tmavých kouřových vleček z průduchů na povrchu se zakládají v analogii k Neptunovu velkému měsíci Tritonu prozkoumanému sondou Voyager 2 v roce 1989. Krátery nás přivádí na myšlenku bombardování objekty Kuiperova pásu, nově objevené populace těles vnější sluneční soustavy pravděpodobně příbuzné k soustavě Pluto-Charon. NASA nyní zvažuje budoucí automatickou průzkumnou výpravu Pluto-Charon a do Kuiperova pásu, která by k těmto vzdáleným světům dolétla v příštím desetiletí.

Štítky: Pluto, Charon, Kuiper belt


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »