Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto: Nové horizonty

Uznání a copyright malby: Dan Durda (SwRI)

Horizont na Plutu běží až do popředí této vize umělce, jenž se dívá přes vzdálený a dosud neprozkoumaný svět ke Slunci. Malba s názvem Nové horizonty také zachycuje doprovod Pluta Charon, jako tmavé, duchovité zjevení se zářivým srpkem proti hvězdnatému pozadí. Malinkaté Slunce za Charonem je ponořeno do zploštělého oblaku zvířetníkového prachu. Narudlé barvy Pluta se zakládají na existujících astronomických pozorováních, zatímco vyobrazené ale vědecky sotva obhajitelné podrobnosti namalované umělcem včetně vysokých cirrů v atmosféře a tmavých kouřových vleček z průduchů na povrchu se zakládají v analogii k Neptunovu velkému měsíci Tritonu prozkoumanému sondou Voyager 2 v roce 1989. Krátery nás přivádí na myšlenku bombardování objekty Kuiperova pásu, nově objevené populace těles vnější sluneční soustavy pravděpodobně příbuzné k soustavě Pluto-Charon. NASA nyní zvažuje budoucí automatickou průzkumnou výpravu Pluto-Charon a do Kuiperova pásu, která by k těmto vzdáleným světům dolétla v příštím desetiletí.

Štítky: Pluto, Charon, Kuiper belt


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 29P/Schwassmann-Wachmann.

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Jasná hvězda při pravém okraji nese katalogové označení 67 Leonis (4.77 Vmag).

Další informace »