Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto: Nové horizonty

Uznání a copyright malby: Dan Durda (SwRI)

Horizont na Plutu běží až do popředí této vize umělce, jenž se dívá přes vzdálený a dosud neprozkoumaný svět ke Slunci. Malba s názvem Nové horizonty také zachycuje doprovod Pluta Charon, jako tmavé, duchovité zjevení se zářivým srpkem proti hvězdnatému pozadí. Malinkaté Slunce za Charonem je ponořeno do zploštělého oblaku zvířetníkového prachu. Narudlé barvy Pluta se zakládají na existujících astronomických pozorováních, zatímco vyobrazené ale vědecky sotva obhajitelné podrobnosti namalované umělcem včetně vysokých cirrů v atmosféře a tmavých kouřových vleček z průduchů na povrchu se zakládají v analogii k Neptunovu velkému měsíci Tritonu prozkoumanému sondou Voyager 2 v roce 1989. Krátery nás přivádí na myšlenku bombardování objekty Kuiperova pásu, nově objevené populace těles vnější sluneční soustavy pravděpodobně příbuzné k soustavě Pluto-Charon. NASA nyní zvažuje budoucí automatickou průzkumnou výpravu Pluto-Charon a do Kuiperova pásu, která by k těmto vzdáleným světům dolétla v příštím desetiletí.

Štítky: Pluto, Charon, Kuiper belt


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »