Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zahalený Mars

Uznání: J. Bell (Cornell), M. Wolff (Space Science Inst.), Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Nyní je Marsčtyři měsíce zahalen velkou prachovou bouří, největší jaká řádila Rudou planetou za celá desetiletí. Výsledkem jsou tyto dva hlídkové snímky bouře dalekohledem Hubble Space Telescope z pozdního června a časného září, jenž nabízí dramaticky kontrastní pohledy na marťanský povrch. Vlevo lze spatřit počátek menšího "semínka" bouře poblíž Hellas basin (dolní pravý okraj Marsu) a severní polární čepičky. Podobný pohled na povrch vpravo pořízený o dva měsíce později ukazuje plně rozvinutý rozsah zakrývající globální prachové bouře. Zprávy hlásí, že bouře ustupuje, ale celoplanetární jevy jako oteplení horní atmosféry Marsu a ochlazení povrchu jsou nadále denně sledovány přístroji na palubě sondy Mars Global Surveyor. Současné podmínky v marťanské atmosféře jsou také důležité pro aerobrzdění sondy Mars Odyssey, jenž má přiletět k Rudé planetě příští týden.

Štítky: Mars, Prach, Bouře


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »