Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zahalený Mars

Uznání: J. Bell (Cornell), M. Wolff (Space Science Inst.), Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Nyní je Marsčtyři měsíce zahalen velkou prachovou bouří, největší jaká řádila Rudou planetou za celá desetiletí. Výsledkem jsou tyto dva hlídkové snímky bouře dalekohledem Hubble Space Telescope z pozdního června a časného září, jenž nabízí dramaticky kontrastní pohledy na marťanský povrch. Vlevo lze spatřit počátek menšího "semínka" bouře poblíž Hellas basin (dolní pravý okraj Marsu) a severní polární čepičky. Podobný pohled na povrch vpravo pořízený o dva měsíce později ukazuje plně rozvinutý rozsah zakrývající globální prachové bouře. Zprávy hlásí, že bouře ustupuje, ale celoplanetární jevy jako oteplení horní atmosféry Marsu a ochlazení povrchu jsou nadále denně sledovány přístroji na palubě sondy Mars Global Surveyor. Současné podmínky v marťanské atmosféře jsou také důležité pro aerobrzdění sondy Mars Odyssey, jenž má přiletět k Rudé planetě příští týden.

Štítky: Mars, Prach, Bouře


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »