Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nově aktivní sopka na jupiterově měsíci Io

Uznání: University of Arizona, JPL, NASA

Mohl by být výbuch sopky objevený v lednu na jupiterově měsíci Io být stále aktivní o měsíce později? K zodpovězení této otázky manévrovala automatická sonda Galileo, jenž nyní obíhá kolem Jupitera tak, aby mohla během nedávného srpnového průletu kolem Io snímkovat výbuch. To co našla byl nejvyšší dosud objevený vulkanický výbuch, ale nad nad zcela jinou a předtím nezdokumentovanou sopkou! Původní výbuch nad sopečnou oblastí Tvashtar Catena nebyl vůbec vidět. Snímek oblasti erupce Tvashtar Catena pořízený v lednu je vidět nahoře ve zvýrazněných barvách spolu s novým snímkem pořízeným v srpnu, jenž je na vloženém snímku. Pečlivá prohlídka obou snímků ukazuje novou nápadnou tmavou sopku obklopenou světle zbarveným prstencem viditelným pouze na menším, čerstvějším snímku.

Štítky: Io, Sopka


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »