Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nově aktivní sopka na jupiterově měsíci Io

Uznání: University of Arizona, JPL, NASA

Mohl by být výbuch sopky objevený v lednu na jupiterově měsíci Io být stále aktivní o měsíce později? K zodpovězení této otázky manévrovala automatická sonda Galileo, jenž nyní obíhá kolem Jupitera tak, aby mohla během nedávného srpnového průletu kolem Io snímkovat výbuch. To co našla byl nejvyšší dosud objevený vulkanický výbuch, ale nad nad zcela jinou a předtím nezdokumentovanou sopkou! Původní výbuch nad sopečnou oblastí Tvashtar Catena nebyl vůbec vidět. Snímek oblasti erupce Tvashtar Catena pořízený v lednu je vidět nahoře ve zvýrazněných barvách spolu s novým snímkem pořízeným v srpnu, jenž je na vloženém snímku. Pečlivá prohlídka obou snímků ukazuje novou nápadnou tmavou sopku obklopenou světle zbarveným prstencem viditelným pouze na menším, čerstvějším snímku.

Štítky: Io, Sopka


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »