Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo a falešný úsvit

Uznání: The CONCAM Project

V následujících dvou měsících bude před východem slunce vidět neobvyklý trojúhelník světla, zvláště jasný poblíž východního horizontu. I když se někdy považuje za falešný úsvit, tak je tento trojúhelník světla ve skutečnosti Zvířetníkovým světlem, což je světlo odražené od meziplanetárních prachových částic. Trojúhelník je jasně viditelný vlevo na snímku nahoře pořízeném z Mauna Kea na Havaji 30.srpna jednou z nočních webových kamer typu rybí oko rozvíjející se globání sítě nazývané CONCAMs. Zvířetníkový prach převážně obíhá Slunce ve stejné rovině jako planety: v rovině ekliptiky. A skutečně body trojúhelníku míří k jasným bodům Jupitera a Saturna se Saturnem blíže ke středu. Zvířetníkové světlo je proto tak jasné v tomto ročním období, protože prachový pás je při východu orientován skoro vertikálně a tak tlustá vrstva vzduchu při horizontu nepřekáží poměrně jasnému odrazu od prachu. Zvířetníkové světlo je také jasné v březnu a dubnu hned po západu slunce.

Štítky: Zvířetníkové světlo, CONCAM


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »