Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červencový úsvit

Uznání a copyright: Dominic Cantin

Ti, kteří byli na severní polokouli vzhůru před úsvitem v pozdním červenci mohli jediným pohledem uvidět planety, hvězdy a kosmickou loď před začátkem dne. Poblíž východního horizontu byl jasný Jupiter a nedaleko nad ním doprava byla velice jasná Venuše. Spojnice těchto bodů ukazuje právě na Saturn. Daleko co do vzdálenosti ale poblíž vrcholu snímku napravo je hvězdokupa Plejády. Dosti v popředí obíhá Zemi Mezinárodní kosmická stanice, jejíž odražené světlo vytvořilo slabou úsečku. A ve velmi blízkém popředí jsou jasné červené a žluté čáry způsobené projíždějícím mikrobusem. Snímek nahoře byl pořízen 26.července v Quebecu v Kanadě. Proč jsou vidět přes (projíždějící) mikrobus keře? Mikrobus byl přítomen pouhých 25 sekund z celkové expozice.

Štítky: Hvězdy, Planety, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »