Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červencový úsvit

Uznání a copyright: Dominic Cantin

Ti, kteří byli na severní polokouli vzhůru před úsvitem v pozdním červenci mohli jediným pohledem uvidět planety, hvězdy a kosmickou loď před začátkem dne. Poblíž východního horizontu byl jasný Jupiter a nedaleko nad ním doprava byla velice jasná Venuše. Spojnice těchto bodů ukazuje právě na Saturn. Daleko co do vzdálenosti ale poblíž vrcholu snímku napravo je hvězdokupa Plejády. Dosti v popředí obíhá Zemi Mezinárodní kosmická stanice, jejíž odražené světlo vytvořilo slabou úsečku. A ve velmi blízkém popředí jsou jasné červené a žluté čáry způsobené projíždějícím mikrobusem. Snímek nahoře byl pořízen 26.července v Quebecu v Kanadě. Proč jsou vidět přes (projíždějící) mikrobus keře? Mikrobus byl přítomen pouhých 25 sekund z celkové expozice.

Štítky: Hvězdy, Planety, ISS


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »