Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření a pulsar Circinus - Kružítko

Uznání: B. Gaensler et al., MIT, NASA

Pulsar PSR B1509-58, hvězdná mrtvola 19 000 světelných let od Země, na nás mává z malého jižního souhvězdí Kružítka (Circinus). Podobně jako její příbuzná v srdci Krabí mlhoviny, tak i pulzar v Kružítku je rychle se otáčející, magnetizovanou neutronovou hvězdou. Na tomto snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra září okolí tohoto kosmického zdroje energie vysokoenergetickým rentgenovým zářením. O samotném pulsaru v Kružítku se předpokládá, že generuje více než 7 kvadriliónů voltů (7 následuje 15 nul), a leží v uzlíku jasné emise poblíž středu obrázku. Rentgenová emise, jenž se táhne dolů vlevo sleduje výtrysk částic dlouhý skoro 20 světelných let jenž se zdá vyvěrá z jižního pólu pulsaru, zatímco oblouk jasné emise nad centrálním uzlíkem je asi rázova vlna tvořená částicemi hnanými z rovníku pulsaru. Zeleně zbarvená rentgenová emise nahoře pochází z plynu zahřáteho rázem na milióny stupňů Celsia. Plyn rázové vlny byl vytvořen troskami vyvrženými hvězdnou explozí, která vytvořila pulsar Circinus (Kružítko).

Štítky: Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko H-alfa

Další informace »