Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření a pulsar Circinus - Kružítko

Uznání: B. Gaensler et al., MIT, NASA

Pulsar PSR B1509-58, hvězdná mrtvola 19 000 světelných let od Země, na nás mává z malého jižního souhvězdí Kružítka (Circinus). Podobně jako její příbuzná v srdci Krabí mlhoviny, tak i pulzar v Kružítku je rychle se otáčející, magnetizovanou neutronovou hvězdou. Na tomto snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra září okolí tohoto kosmického zdroje energie vysokoenergetickým rentgenovým zářením. O samotném pulsaru v Kružítku se předpokládá, že generuje více než 7 kvadriliónů voltů (7 následuje 15 nul), a leží v uzlíku jasné emise poblíž středu obrázku. Rentgenová emise, jenž se táhne dolů vlevo sleduje výtrysk částic dlouhý skoro 20 světelných let jenž se zdá vyvěrá z jižního pólu pulsaru, zatímco oblouk jasné emise nad centrálním uzlíkem je asi rázova vlna tvořená částicemi hnanými z rovníku pulsaru. Zeleně zbarvená rentgenová emise nahoře pochází z plynu zahřáteho rázem na milióny stupňů Celsia. Plyn rázové vlny byl vytvořen troskami vyvrženými hvězdnou explozí, která vytvořila pulsar Circinus (Kružítko).

Štítky: Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »