Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření a pulsar Circinus - Kružítko

Uznání: B. Gaensler et al., MIT, NASA

Pulsar PSR B1509-58, hvězdná mrtvola 19 000 světelných let od Země, na nás mává z malého jižního souhvězdí Kružítka (Circinus). Podobně jako její příbuzná v srdci Krabí mlhoviny, tak i pulzar v Kružítku je rychle se otáčející, magnetizovanou neutronovou hvězdou. Na tomto snímku ve falešných barvách z observatoře Chandra září okolí tohoto kosmického zdroje energie vysokoenergetickým rentgenovým zářením. O samotném pulsaru v Kružítku se předpokládá, že generuje více než 7 kvadriliónů voltů (7 následuje 15 nul), a leží v uzlíku jasné emise poblíž středu obrázku. Rentgenová emise, jenž se táhne dolů vlevo sleduje výtrysk částic dlouhý skoro 20 světelných let jenž se zdá vyvěrá z jižního pólu pulsaru, zatímco oblouk jasné emise nad centrálním uzlíkem je asi rázova vlna tvořená částicemi hnanými z rovníku pulsaru. Zeleně zbarvená rentgenová emise nahoře pochází z plynu zahřáteho rázem na milióny stupňů Celsia. Plyn rázové vlny byl vytvořen troskami vyvrženými hvězdnou explozí, která vytvořila pulsar Circinus (Kružítko).

Štítky: Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »