Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulsarový vítr v mlhovině Vela

Uznání: CXC, SAO, NASA

Pulsar Vela se zrodil ve středu explodující hvězdy - supernovy před 10000 lety. Na tomto rentgenovém snímku z observatoře Chandra pulsar stále vytváří zářící mlhovinu v srdci rozpínajícího se oblaku hvězdných trosek. Samotný pulsar je neutronová hvězda vzniklá z jádra hvězdy stlačením na nukleární hustoty. Se silným magnetickým polem, zhruba s hmotou Slunce a průměrem asi 20 kilometrů se pulsar Vela otáčí 11 krát za sekundu. Ostrý snímek z Chandry astronomům pomáhá v porozumění takových extrémních systémů jako jsou vysokovoltové výkonné generátory, které pohání strukturované větry elektricky nabitých částic. Rentgenově jasná mlhovina se vytváří, jak vítr z pulsaru naráží do okolního materiálu. Tento pohled zabírá asi 6 světelných let přes středovou oblast mnohem většího zbytku supernovy v Plachtách (Vela).

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Vela, Pulsar


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »