Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studený prach v Orlí mlhovině

Uznání: ESA, ISO, ISOGAL Team

Ve hvězdné kolébce Orlí mlhoviny M16 7000 světelných let daleko od Země v souhvězdí Hada (Serpens) se rodí hvězdy. Výrazné hvězdotvorné pilíře prachu a plynu v mlhovině jsou astronomům dobře známé ze snímků ve viditelných vlnových délkách, ovšem tento snímek ve falešných barvách ukazuje mlhovinu v infračerveném světle. K vytvoření podrobného dvoubarevného snímku byly použité údaje z družice ESA Infrared Space Observatory (ISO) a převažuje infračervená emise z mračen mezihvězdného materiálu o teplotách -100 stupňů Celsia. O modré barvě, vyznačující emisi se předpokládá, že ukazuje na přítomnost komplexních uhlíkových molekul, na planetě Zemi známých jako polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs - Polycyclic aromatic hydrocarbons), zatímco červená barva stopuje emisi ze studených, mikroskopických prachových zrn. Horké mladé hvězdy vzniknou tehdy, když tento chladný materiál vlivem gravitace zkondenzuje. Jakmile jednou tento proces začne, tak to pro opravdu masivní hvězdy trvá pouhé desítky tisíc let až k desítkám milionů let pro nízkohmotné hvězdy jako je Slunce.

Štítky: Prach, Infračervený, M16, Orlí mlhovina, PAHs, Molecules


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »