Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studený prach v Orlí mlhovině

Uznání: ESA, ISO, ISOGAL Team

Ve hvězdné kolébce Orlí mlhoviny M16 7000 světelných let daleko od Země v souhvězdí Hada (Serpens) se rodí hvězdy. Výrazné hvězdotvorné pilíře prachu a plynu v mlhovině jsou astronomům dobře známé ze snímků ve viditelných vlnových délkách, ovšem tento snímek ve falešných barvách ukazuje mlhovinu v infračerveném světle. K vytvoření podrobného dvoubarevného snímku byly použité údaje z družice ESA Infrared Space Observatory (ISO) a převažuje infračervená emise z mračen mezihvězdného materiálu o teplotách -100 stupňů Celsia. O modré barvě, vyznačující emisi se předpokládá, že ukazuje na přítomnost komplexních uhlíkových molekul, na planetě Zemi známých jako polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs - Polycyclic aromatic hydrocarbons), zatímco červená barva stopuje emisi ze studených, mikroskopických prachových zrn. Horké mladé hvězdy vzniknou tehdy, když tento chladný materiál vlivem gravitace zkondenzuje. Jakmile jednou tento proces začne, tak to pro opravdu masivní hvězdy trvá pouhé desítky tisíc let až k desítkám milionů let pro nízkohmotné hvězdy jako je Slunce.

Štítky: Prach, Infračervený, M16, Orlí mlhovina, PAHs, Molecules


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »