Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Studený prach v Orlí mlhovině

Uznání: ESA, ISO, ISOGAL Team

Ve hvězdné kolébce Orlí mlhoviny M16 7000 světelných let daleko od Země v souhvězdí Hada (Serpens) se rodí hvězdy. Výrazné hvězdotvorné pilíře prachu a plynu v mlhovině jsou astronomům dobře známé ze snímků ve viditelných vlnových délkách, ovšem tento snímek ve falešných barvách ukazuje mlhovinu v infračerveném světle. K vytvoření podrobného dvoubarevného snímku byly použité údaje z družice ESA Infrared Space Observatory (ISO) a převažuje infračervená emise z mračen mezihvězdného materiálu o teplotách -100 stupňů Celsia. O modré barvě, vyznačující emisi se předpokládá, že ukazuje na přítomnost komplexních uhlíkových molekul, na planetě Zemi známých jako polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs - Polycyclic aromatic hydrocarbons), zatímco červená barva stopuje emisi ze studených, mikroskopických prachových zrn. Horké mladé hvězdy vzniknou tehdy, když tento chladný materiál vlivem gravitace zkondenzuje. Jakmile jednou tento proces začne, tak to pro opravdu masivní hvězdy trvá pouhé desítky tisíc let až k desítkám milionů let pro nízkohmotné hvězdy jako je Slunce.

Štítky: Prach, Infračervený, M16, Orlí mlhovina, PAHs, Molecules


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »