Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc infračerveně

Uznání: DCATT Team, MSX Project, BMDO

Úplné zatmění Měsíce v září 1996 zklamalo mnoho pozorovatelů v Severní Americe hromsky zamračenou oblohou. Nicméně družice MSX (Midcourse Space Experiment) měla z oběžné dráhy Země výtečný výhled a infračervený dalekohled SPIRIT III na její palubě Měsíc při zatmění několikrát snímkoval. Nahoře je jeden ze snímků pořízených během 70 minut totality, kdy je Měsíc zcela ponořen v zemském stínu. Infračervené světlo má vlnové délky delší než viditelné světlo, lidé jej nemohou vidět, ale mohou jej cítit jako teplo. Jasné skvrny odpovídají horkým oblastem na měsíčním povrchu, tmavé oblasti jsou chladnější. Nejjasnější skvrna dole a vlevo od středu je kráter Tycho, tmavá oblast vpravo nahoře je Mare Crisium. Série snímků z dalekohledu SPIRIT III umožňuje stanovení poměrů ochlazovaní a tak umožňuje vyšetřit fyzikální vlastnosti měsíčního povrchu.

Štítky: Měsíc, Infračervený, Lunární zatmění


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »