Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc infračerveně

Uznání: DCATT Team, MSX Project, BMDO

Úplné zatmění Měsíce v září 1996 zklamalo mnoho pozorovatelů v Severní Americe hromsky zamračenou oblohou. Nicméně družice MSX (Midcourse Space Experiment) měla z oběžné dráhy Země výtečný výhled a infračervený dalekohled SPIRIT III na její palubě Měsíc při zatmění několikrát snímkoval. Nahoře je jeden ze snímků pořízených během 70 minut totality, kdy je Měsíc zcela ponořen v zemském stínu. Infračervené světlo má vlnové délky delší než viditelné světlo, lidé jej nemohou vidět, ale mohou jej cítit jako teplo. Jasné skvrny odpovídají horkým oblastem na měsíčním povrchu, tmavé oblasti jsou chladnější. Nejjasnější skvrna dole a vlevo od středu je kráter Tycho, tmavá oblast vpravo nahoře je Mare Crisium. Série snímků z dalekohledu SPIRIT III umožňuje stanovení poměrů ochlazovaní a tak umožňuje vyšetřit fyzikální vlastnosti měsíčního povrchu.

Štítky: Měsíc, Infračervený, Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »