Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak je velká planetka 2001 KX76

Uznání: ESA, ESO, Astrovirtel, Gerhard Hahn (German Aerospace Center, DLR)

Na nedávném kompozitním snímku z 2.2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla v Chile je nahoře zakroužkovaná nově objevená planetka 2001 KX76. Přestože se 2001 KX76 jeví jako světelná tečka v nevýznamném hvězdném poli, tak její dráha byla přesně proměřena Astrovirtelem, což je nově nasazený "virtuální dalekohled" schopný vydolovat dosud nerozpoznané snímky 2001 KX76 z mnoha let archivních dat. Výsledky ukazují, že je tato planetka velice daleko a že se její dráha nachází v oblasti Kuiperova pásu až za Plutem a Charonem. Při této vzdálenosti a při předpokládané rozumná odrazivosti povrchu by 2001 KX76 měla mít průměr 1200 kilometrů, možná i více, takže je větší než největší asteroid z hlavního pásu Ceres. Ilustrace na dolním panelu graficky porovnává odhady velikosti Pluta, Charona a největších dosud známých objektů z Kuiperova pásu a vyplývá z ní, že nově nalezená planetka je co do průměru druhá hned za Plutem. Toto srovnání spolu s dalšími údaji ukazuje, že Pluto a Charon jsou v těsném příbuzenském vztahu s tělesy Kuiperova pásu jako je 2001 KX76.

Štítky: Pluto, Charon, Kuiper belt, 2001KX76


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »