Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak je velká planetka 2001 KX76

Uznání: ESA, ESO, Astrovirtel, Gerhard Hahn (German Aerospace Center, DLR)

Na nedávném kompozitním snímku z 2.2m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla v Chile je nahoře zakroužkovaná nově objevená planetka 2001 KX76. Přestože se 2001 KX76 jeví jako světelná tečka v nevýznamném hvězdném poli, tak její dráha byla přesně proměřena Astrovirtelem, což je nově nasazený "virtuální dalekohled" schopný vydolovat dosud nerozpoznané snímky 2001 KX76 z mnoha let archivních dat. Výsledky ukazují, že je tato planetka velice daleko a že se její dráha nachází v oblasti Kuiperova pásu až za Plutem a Charonem. Při této vzdálenosti a při předpokládané rozumná odrazivosti povrchu by 2001 KX76 měla mít průměr 1200 kilometrů, možná i více, takže je větší než největší asteroid z hlavního pásu Ceres. Ilustrace na dolním panelu graficky porovnává odhady velikosti Pluta, Charona a největších dosud známých objektů z Kuiperova pásu a vyplývá z ní, že nově nalezená planetka je co do průměru druhá hned za Plutem. Toto srovnání spolu s dalšími údaji ukazuje, že Pluto a Charon jsou v těsném příbuzenském vztahu s tělesy Kuiperova pásu jako je 2001 KX76.

Štítky: Pluto, Charon, Kuiper belt, 2001KX76


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »