Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový prstenec kolem SN1987A

Uznání: X-ray: D.Burrows (PSU) et al., Optical: P.Challis (CfA) et al., NASA

Tento snímek ve falešných barvách z rentgenové observatoře Chandra ukazuje prstenec z plazmatu o teplotě 10 miliónů stupňů. Je to jeden z nejpodrobnějších rentgenových snímků rozpínající se rázové vlny ze supernovy 1987a (SN1987A). Na viditelných vlnových délkách je SN1987A slavná díky svým rozpínajícím se prstencům a do tohoto snímku jsou superponovány bílé obrysy jež ohraničují nejvnitřnější optický prstenec jak jej pozoroval dalekohled Hubble Space Telescope. Kompozitní snímek jasně ukazuje, že rentgenový emitující rázový materiál leží právě uvnitř optického prstence. Opravdu se zdá, že rentgenová emise dosahuje vrcholu (bílá barva) blízko míst, kde dosahuje vrcholu optická emise (husté obrysy) - přesvědčivý důkaz, že optické světlo vzniká, když rázová vlna naráží na okolní materiál. Jak bude SN1987A vypadat v budoucnu? V souladu s populárním modelem by měla v nadcházejících letech rázová vlna supernovy narazit a rozsvítit ještě více materiálu zatímco silné nárazy pošlou zpětný ráz zpět do místa exploze a rozzáří vyvržené stelární zbytky. V každém případě budou astronomové dychtivě sledovat jak se rozvíjí nový zbytek po supernově.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Ráz, SN1987A


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »