Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový prstenec kolem SN1987A

Uznání: X-ray: D.Burrows (PSU) et al., Optical: P.Challis (CfA) et al., NASA

Tento snímek ve falešných barvách z rentgenové observatoře Chandra ukazuje prstenec z plazmatu o teplotě 10 miliónů stupňů. Je to jeden z nejpodrobnějších rentgenových snímků rozpínající se rázové vlny ze supernovy 1987a (SN1987A). Na viditelných vlnových délkách je SN1987A slavná díky svým rozpínajícím se prstencům a do tohoto snímku jsou superponovány bílé obrysy jež ohraničují nejvnitřnější optický prstenec jak jej pozoroval dalekohled Hubble Space Telescope. Kompozitní snímek jasně ukazuje, že rentgenový emitující rázový materiál leží právě uvnitř optického prstence. Opravdu se zdá, že rentgenová emise dosahuje vrcholu (bílá barva) blízko míst, kde dosahuje vrcholu optická emise (husté obrysy) - přesvědčivý důkaz, že optické světlo vzniká, když rázová vlna naráží na okolní materiál. Jak bude SN1987A vypadat v budoucnu? V souladu s populárním modelem by měla v nadcházejících letech rázová vlna supernovy narazit a rozsvítit ještě více materiálu zatímco silné nárazy pošlou zpětný ráz zpět do místa exploze a rozzáří vyvržené stelární zbytky. V každém případě budou astronomové dychtivě sledovat jak se rozvíjí nový zbytek po supernově.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Ráz, SN1987A


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »