Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový prstenec kolem SN1987A

Uznání: X-ray: D.Burrows (PSU) et al., Optical: P.Challis (CfA) et al., NASA

Tento snímek ve falešných barvách z rentgenové observatoře Chandra ukazuje prstenec z plazmatu o teplotě 10 miliónů stupňů. Je to jeden z nejpodrobnějších rentgenových snímků rozpínající se rázové vlny ze supernovy 1987a (SN1987A). Na viditelných vlnových délkách je SN1987A slavná díky svým rozpínajícím se prstencům a do tohoto snímku jsou superponovány bílé obrysy jež ohraničují nejvnitřnější optický prstenec jak jej pozoroval dalekohled Hubble Space Telescope. Kompozitní snímek jasně ukazuje, že rentgenový emitující rázový materiál leží právě uvnitř optického prstence. Opravdu se zdá, že rentgenová emise dosahuje vrcholu (bílá barva) blízko míst, kde dosahuje vrcholu optická emise (husté obrysy) - přesvědčivý důkaz, že optické světlo vzniká, když rázová vlna naráží na okolní materiál. Jak bude SN1987A vypadat v budoucnu? V souladu s populárním modelem by měla v nadcházejících letech rázová vlna supernovy narazit a rozsvítit ještě více materiálu zatímco silné nárazy pošlou zpětný ráz zpět do místa exploze a rozzáří vyvržené stelární zbytky. V každém případě budou astronomové dychtivě sledovat jak se rozvíjí nový zbytek po supernově.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Ráz, SN1987A


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »