Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina

Uznání a copyright: Robert Gendler

Kdyby měla Růžicová mlhovina nějaké jiné jméno, vypadala by jako cukroví? Nic neříkající označení NGC 2237 v New General Catalog nezmenšuje vzhled této květnané emisní mlhoviny. Uvnitř mlhoviny leží otevřená hvězdokupa jasných mladých hvězd označená jako NGC 2244. Hvězdy vznikly asi před 4 milióny let z materiálu mlhoviny a jejich hvězdné větry vyčistily ve středu mlhoviny díru, jež je izolovaná vrstvou prachu a horkého plynu. Záření mlhoviny způsobuje ultrafialové světlo horkých hvězd v kupě. Růžicová mlhovina se rozpíná na 100 světelných letech a nachází se asi 5000 světelných let daleko. Lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »