Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina

Uznání a copyright: Robert Gendler

Kdyby měla Růžicová mlhovina nějaké jiné jméno, vypadala by jako cukroví? Nic neříkající označení NGC 2237 v New General Catalog nezmenšuje vzhled této květnané emisní mlhoviny. Uvnitř mlhoviny leží otevřená hvězdokupa jasných mladých hvězd označená jako NGC 2244. Hvězdy vznikly asi před 4 milióny let z materiálu mlhoviny a jejich hvězdné větry vyčistily ve středu mlhoviny díru, jež je izolovaná vrstvou prachu a horkého plynu. Záření mlhoviny způsobuje ultrafialové světlo horkých hvězd v kupě. Růžicová mlhovina se rozpíná na 100 světelných letech a nachází se asi 5000 světelných let daleko. Lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Štítky: Emisní mlhovina, Otevřená hvězdokupa


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Atlas C3, foceno včera 22. října 2024 na Tišnovsku.

Další informace »