Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, oloupejte jeho vnější vrstvy mraků, napněte je na rovný povrch ... a nakonec po všech trápeních dostanete něco, co vypadá takto. Po zarolování doprava objevíte celou barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jedním políčkem z filmu o čtrnácti políčcích zkonstruovaném z obrazových dat sondy pořízených sondou Cassini během jejího pomalého průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem minulého roku. Okouzlující film aproximuje pohyb jupiterových mraků během 24 otáček. Je vyroben ze série pozorování, jež pokrývají celý obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku kombinovaných do animované válcové projekce mapy planety. Podobně jako na dobře známých obdélníkových mapách povrchu Země jsou poměrné velikosti a tvary správné poblíž rovníku, ale s přibližováním k polárním oblastem se deformují čím dál více. Na filmu ze sondy Cassini, na němž se objevují i měsíce Io a Europa, jsou viditelné nejmenší oblačné struktury u rovníku o rozměru asi 600km. (Poznámka: Stahování filmu ve verzi gif(7.6MB) nebo quicktime může trvat 15 minut i déle.)

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »