Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, oloupejte jeho vnější vrstvy mraků, napněte je na rovný povrch ... a nakonec po všech trápeních dostanete něco, co vypadá takto. Po zarolování doprava objevíte celou barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jedním políčkem z filmu o čtrnácti políčcích zkonstruovaném z obrazových dat sondy pořízených sondou Cassini během jejího pomalého průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem minulého roku. Okouzlující film aproximuje pohyb jupiterových mraků během 24 otáček. Je vyroben ze série pozorování, jež pokrývají celý obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku kombinovaných do animované válcové projekce mapy planety. Podobně jako na dobře známých obdélníkových mapách povrchu Země jsou poměrné velikosti a tvary správné poblíž rovníku, ale s přibližováním k polárním oblastem se deformují čím dál více. Na filmu ze sondy Cassini, na němž se objevují i měsíce Io a Europa, jsou viditelné nejmenší oblačné struktury u rovníku o rozměru asi 600km. (Poznámka: Stahování filmu ve verzi gif(7.6MB) nebo quicktime může trvat 15 minut i déle.)

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »