Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlídka na antarktický ledový šelf

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

It's all gone but the mountains. Most of the sprawling landscape of ice that lies between the mountains visible above has now disintegrated. The above picture was taken in Antarctica from the top of Grey Nunatak, one of three Seal Nunatak mountains that border the Larsen B Ice-Shelf. The other two Nunataks are visible in the picture taken in 1994. Over the past several years large chunks of the 200-meter thick Larsen B Ice-Shelf have been breaking off and disintegrating. The cause is thought to be related to the local high temperatures of recent years and, possibly, global warming. Over the past few years, the area that has disintegrated is roughly the size of Luxembourg. As ice-shelves break up, they unblock other ice sheets that fall onto the ocean, raising sea levels everywhere. Scientists are watching the much-larger Ross Ice Shelf, which, if it collapses, could cause global sea levels to rise five meters.

Štítky: Antarktida, Larsen Ice Shelf


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »