Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlídka na antarktický ledový šelf

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

It's all gone but the mountains. Most of the sprawling landscape of ice that lies between the mountains visible above has now disintegrated. The above picture was taken in Antarctica from the top of Grey Nunatak, one of three Seal Nunatak mountains that border the Larsen B Ice-Shelf. The other two Nunataks are visible in the picture taken in 1994. Over the past several years large chunks of the 200-meter thick Larsen B Ice-Shelf have been breaking off and disintegrating. The cause is thought to be related to the local high temperatures of recent years and, possibly, global warming. Over the past few years, the area that has disintegrated is roughly the size of Luxembourg. As ice-shelves break up, they unblock other ice sheets that fall onto the ocean, raising sea levels everywhere. Scientists are watching the much-larger Ross Ice Shelf, which, if it collapses, could cause global sea levels to rise five meters.

Štítky: Antarktida, Larsen Ice Shelf


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »