Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V Chandor Chasma na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, JPL, NASA

Zarolujte doprava a ponořte se do divukrásného kaňonu na Marsu. Tento denní infračervený pohled pořízený nedávno kamerou THEMIS z paluby družice Mars Odyssey pokrývá pruh podél dna kaňonu 30 krát 175 kilometrů. Severní konec scény (vlevo) se dotýká okraje Candor Chasma, což je část velké soustavy kaňonů Valles Marineris. S celkovou délkou asi 4000 kilometrů a s hloubkou 6 kilometrů má soustava Valles Marineris asi pětinásobnou velikost Velkého kaňonu (Grand Canyon) na planetě Zemi. Kamera THEMIS pořizovala data ve třech různých infračervených pásmech, které po zkombinování dávají tento výtečný snímek ve falešných barvách. Výsledné barevné rozdíly spolu s touto komplikovanou částí marťanského terénu se přičítají mineralogickým rozdílům, chemické skladbě a struktuře skal, usazenin a povrchovému prachu.

Štítky: Mars, Infračervený, Mariner valley, Chandor chasma


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »