Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V Chandor Chasma na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, JPL, NASA

Zarolujte doprava a ponořte se do divukrásného kaňonu na Marsu. Tento denní infračervený pohled pořízený nedávno kamerou THEMIS z paluby družice Mars Odyssey pokrývá pruh podél dna kaňonu 30 krát 175 kilometrů. Severní konec scény (vlevo) se dotýká okraje Candor Chasma, což je část velké soustavy kaňonů Valles Marineris. S celkovou délkou asi 4000 kilometrů a s hloubkou 6 kilometrů má soustava Valles Marineris asi pětinásobnou velikost Velkého kaňonu (Grand Canyon) na planetě Zemi. Kamera THEMIS pořizovala data ve třech různých infračervených pásmech, které po zkombinování dávají tento výtečný snímek ve falešných barvách. Výsledné barevné rozdíly spolu s touto komplikovanou částí marťanského terénu se přičítají mineralogickým rozdílům, chemické skladbě a struktuře skal, usazenin a povrchovému prachu.

Štítky: Mars, Infračervený, Mariner valley, Chandor chasma


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »