Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2266: Stará kupa v novém katalogu

Uznání: Till Credner & Sven Kohle, Bonn University

Katalog hvězdokup a mlhovin The New General Catalog není zase tak nový. Ve skutečnosti byl publikován v roce 1888 jako pokus J. L. E. Dreyera sjednotit práci astronomů Williama, Caroline a Johna Herschelových a dalších do užitečného, jediného úplného katalogu astronomických objevů a měření. Dreyerova práce byla úspěšná a je důležitá i dnes, jak tento slavný katalog pokračuje v propůjčování své zkratky "NGC" jasným hvězdokupám, galaxiím a mlhovinám. Vezměme si například tuto hvězdokupu známou jako NGC 2266 (položka číslo 2266 v NGC souboru). Nachází se asi 10000 světelných let daleko v souhvězdí Blíženců a představuje otevřenou neboli galaktickou hvězdokupu. Při věku asi 1 miliardy let je NGC 2266 na galaktickou kupu stará. Na tomto nádherném tříbarevném snímku jsou dobře zjevné její vyvinuté červené obří hvězdy.

Štítky: Katalog NGC, Ngc 2266, Galaktická kupa


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »