Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Praskliny a brázdy na Europě

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Kudy na mezistátní dálnici? To co se zdá být karikaturou složité soustavy dálnic na Zemi je ve skutečnosti soustava brázd a prasklin na ledovém povrchu jupiterova měsíce Europa. Typická vzdálenost mezi rovnoběžnými brázdami na fotografii nahoře je asi 1 kilometr. Komplexnost prasklin a brázd vypovídá příběh minulosti Europy, který je dosud většinou nerozluštěný a planetární geologové se pokouší porozumět jenom obecnému původu celých útvarů. Za povšimnutí stojí jeden útvar, který celý jasně bíle září a možná ukazuje na přítomnost námrazy. K dalším útvarům patří tmavá centra mezi rovnoběžnými brázdami, která mohou naznačovat, že z podpovrchového oceánu nedávno vyvěrala ven do prasklin špinavá voda a zamrzla. Nedávné výzkumy ukazují, že existuje dost uhlíku k podpoře podvodní biosféry, ale že ledový příkrov Europy může být v některých místech tlustý až přes tři kilometry.

Štítky: Europa, Oceans, Cracks


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »