Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímky GRB 021211 z RAPTORu

Uznání: P. Wozniak, W.T. Vestrand, et al., RAPTOR Project, LANL

Dne 11. prosince astronomové nalezli jeden z nejjasnějších a nejvzdálenějších výbuchů ve Vesmíru - gama vzplanutí, které se skrývalo v záři poměrně blízké hvězdy. Jako první zachytil vzplanutí ve viditelném světle pozemský RAPTOR (RAPid Telescopes for Optical Response). Obě vložené expozice nahoře pořídila jednotka RAPTOR, vlevo 65 sekund a vpravo nahoře 9 minut po zachycení vysokoenergetického záření vzplanutí družicí HETE-2. Vzplanutí je řádně katalogizováno jako GRB 021211. Šipka označuje slábnoucí zdroj viditelného světla jen jedné ze dvou dosud vůbec kdy nalezených optických transtient (OT) v době blízké vplanutí gama emise. Zdroj je mezi hvězdami popředí v souhvězdí Malého psa (Canis Minor). Jednotka RAPTOR na spodním vloženém snímku je navržena s periferními kamerami s nízkým rozlišením a s centrálním, vysoce rozlišujícím citlivým zobrazovačem, v analogii s viděním dravce. V budoucnosti se očekává, že inovativní přístroje projektu RAPTOR budou schopné nezávisle objevovat a katalogizovat řadu kosmických objektů, které v noci vyniknou.

Štítky: Optická transienta, Gama vzplanutí, Robotic telescope


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »