Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Culann Patera na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Čím jsou způsobeny neobvyklé barvy kolem sopek na Io? Nejvnitřnější jupiterův velký měsíc Io je známý jako nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě. Io o přibližné velikosti zemského Měsíce prochází téměř trvalými sopečnými erupcemi z nitra zahřívaného gravitačními slapy od Jupitera a dalších jupiterových velkých měsíců. Automatická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera sledovala v několika posledních letech aktivní sopku Culann Patera. Snímky nahoře ukazují, že sopka vytváří nejenom červeně a černě zbarvené toky lávy, ale také žluté sírové skvrny z kouřových vleček po explozích. Zelené barvy mohou vznikat působením těchto procesů na tentýž terén. Bílé skvrny mohou být z části způsobeny sněhem z oxidu siřičitého. Jelikož sonda Galileo splnila cíle svojí mise a má už jen málo paliva k manévrování, tak NASA plánuje v roce 2003 dopad sondy na Jupiter.

Štítky: ISS, P1 Truss


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »