Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Culann Patera na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Čím jsou způsobeny neobvyklé barvy kolem sopek na Io? Nejvnitřnější jupiterův velký měsíc Io je známý jako nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě. Io o přibližné velikosti zemského Měsíce prochází téměř trvalými sopečnými erupcemi z nitra zahřívaného gravitačními slapy od Jupitera a dalších jupiterových velkých měsíců. Automatická sonda Galileo, která nyní obíhá kolem Jupitera sledovala v několika posledních letech aktivní sopku Culann Patera. Snímky nahoře ukazují, že sopka vytváří nejenom červeně a černě zbarvené toky lávy, ale také žluté sírové skvrny z kouřových vleček po explozích. Zelené barvy mohou vznikat působením těchto procesů na tentýž terén. Bílé skvrny mohou být z části způsobeny sněhem z oxidu siřičitého. Jelikož sonda Galileo splnila cíle svojí mise a má už jen málo paliva k manévrování, tak NASA plánuje v roce 2003 dopad sondy na Jupiter.

Štítky: ISS, P1 Truss


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »