Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach skrze Baadeho okno

Uznání a copyright: David Malin (AAO), ROE, UKS Telescope

Ve středu naší Galaxie září miliardy hvězd. Podstatnou většinu z nich tvoří hvězdy, jenž jsou samy miliardy let staré a tak soupeří s věkem domovské Galaxie Mléčná dráha. Tyto hvězdy jsou mnohem slabší a červenější, než příležitostné mladé modré hvězdy, které rozsvěcují většinu galaxií. Tyto staré hvězdy spolu s mezihvězdným prachem vytvářejí žlutavou hvězdnou krajinu, tak jako na snímku nahoře. Přestože skutečný střed Galaxie zakrývá ve viditelném světle neprůhledný prach, tak se na obrázku vpravo jeví v prachu určitá díra. Tato oblast nazývaná podle astronoma který ji studoval jako Baadeho okno se využívá ke zkoumání vzdálených hvězd a k určování vnitřní geometrie Mléčné dráhy. Baadeho okno se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Prach, Hvězdy, Sagittarius


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »