Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: Rainer Schödel (MPE) et al., NACO, ESO

Ve středu naší Galaxie Mléčná dráha se nachází černá díra o hmotnosti více jak 2 milióny Sluncí. Tento ohromující závěr, kdysi jen kontraverzní tvrzení, je nyní zdánlivě nevyhnutelný a zakládá se na pozorováních hvězd, které obíhají velice blízko galaktického středu. Astronomové trpělivě sledovali dráhu jisté hvězdy označené S2, když se přiblížila na vzdálenost asi 17 světelných hodin od středu Mléčné dráhy (17 světelných hodin je pouze asi trojnásobek poloměru dráhy Pluta) a to za pomoci jednoho z velmi velkých dalekohledů observatoře Paranal a důmyslné infračervené kamery NACO. Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že se S2 pohybuje pod vlivem enormní gravitace neviděného objektu, který musí být extrémně kompaktní - superhmotné černé díry. Tento hloubkový snímek v blízkém infračerveném světle z NACO ukazuje v Mléčné dráze přeplněné vnitřní 2 světelné roky s přesnou polohou galaktického středu označeného šipkou. Vzhledem ke schopnosti NACO sledovat hvězdy tak blízko galaktického středu lze přesně měřit hmotnost černé díry a možná dokonce provést i bezprecedentní test Einsteinovy teorie gravitace, jelikož astronomové pozorují oběžnou dráhu hvězdy kolem superhmotné černé díry.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Milky Way Galaxy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »