Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Proud mladých modrých hvězd

Uznání: E. Peng and H. Ford (JHU), K. Freeman (ANU), R. White (STScI), CTIO, NOAO, NSF

Tento slabý, ale zřetelný modrý oblouk proudu mladých hvězd se skoro ztrácí v té kosmické míchanici hvězd, plynu a prachu. Asi začal vznikat, když se roztrhala malá trpasličí galaxie, jak se přiblížila k obří eliptické galaxii Centaurus A. Na tomto upraveném barevném digitálním snímku je v pravém horním rohu vidět 2000 světelných let dlouhý oblouk, zatímco dole je hustá centrální oblast galaxie Centaurus A. Hvězdokupy, které tvoří modrý oblouk jsou nejspíše rozesety podél příletové dráhy malé galaxie a odhaduje se, že jsou staré pouhých 200 až 400 miliónů let. Pozoruhodný výsledek astronomům naznačuje, že dokázali identifikovat ukázkový příklad určitého druhu galaktického kanibalismu za pochodu. O takovém procesu se předpokládá, že přispěl ke vzniku a vývoji velkých galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy. V průběhu času by se měly hvězdy i hvězdokupy z tohoto proudu nakonec rozprostřít a splynout s kolotající galaxií Centaurus A. Obrazové údaje pořídil čtyřmetrový dalekohled Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo.

Štítky: Star-formation, Cen A, Ngc5128, Galaxy collision


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »