Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: Proud mladých modrých hvězd

Uznání: E. Peng and H. Ford (JHU), K. Freeman (ANU), R. White (STScI), CTIO, NOAO, NSF

Tento slabý, ale zřetelný modrý oblouk proudu mladých hvězd se skoro ztrácí v té kosmické míchanici hvězd, plynu a prachu. Asi začal vznikat, když se roztrhala malá trpasličí galaxie, jak se přiblížila k obří eliptické galaxii Centaurus A. Na tomto upraveném barevném digitálním snímku je v pravém horním rohu vidět 2000 světelných let dlouhý oblouk, zatímco dole je hustá centrální oblast galaxie Centaurus A. Hvězdokupy, které tvoří modrý oblouk jsou nejspíše rozesety podél příletové dráhy malé galaxie a odhaduje se, že jsou staré pouhých 200 až 400 miliónů let. Pozoruhodný výsledek astronomům naznačuje, že dokázali identifikovat ukázkový příklad určitého druhu galaktického kanibalismu za pochodu. O takovém procesu se předpokládá, že přispěl ke vzniku a vývoji velkých galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy. V průběhu času by se měly hvězdy i hvězdokupy z tohoto proudu nakonec rozprostřít a splynout s kolotající galaxií Centaurus A. Obrazové údaje pořídil čtyřmetrový dalekohled Blanco na Meziamerické observatoři Cerro Tololo.

Štítky: Star-formation, Cen A, Ngc5128, Galaxy collision


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »