Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné africké nukleární reaktory v Oklo

Uznání a copyright: Robert D. Loss, WAISRC

V dekádě 1970 byly v Africe objeveny zbytky jaderných reaktorů staré skoro 2 miliardy let. O těchto reaktorech se předpokládá, že vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přirozené reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu nyní rozpadem poklesla pod úroveň potřebnou k reakci. Na snímku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Jako žlutá hornina je stále vidět oxid uraničitý. Vedlejší produkty v Oklo se dnes využívají jako sonda stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a při vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactors


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »