Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné africké nukleární reaktory v Oklo

Uznání a copyright: Robert D. Loss, WAISRC

V dekádě 1970 byly v Africe objeveny zbytky jaderných reaktorů staré skoro 2 miliardy let. O těchto reaktorech se předpokládá, že vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přirozené reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu nyní rozpadem poklesla pod úroveň potřebnou k reakci. Na snímku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Jako žlutá hornina je stále vidět oxid uraničitý. Vedlejší produkty v Oklo se dnes využívají jako sonda stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a při vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactors


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »