Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné africké nukleární reaktory v Oklo

Uznání a copyright: Robert D. Loss, WAISRC

V dekádě 1970 byly v Africe objeveny zbytky jaderných reaktorů staré skoro 2 miliardy let. O těchto reaktorech se předpokládá, že vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přirozené reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu nyní rozpadem poklesla pod úroveň potřebnou k reakci. Na snímku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Jako žlutá hornina je stále vidět oxid uraničitý. Vedlejší produkty v Oklo se dnes využívají jako sonda stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a při vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactors


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »