Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné africké nukleární reaktory v Oklo

Uznání a copyright: Robert D. Loss, WAISRC

V dekádě 1970 byly v Africe objeveny zbytky jaderných reaktorů staré skoro 2 miliardy let. O těchto reaktorech se předpokládá, že vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistují žádné přirozené reaktory, jelikož relativní hustota štěpného uranu nyní rozpadem poklesla pod úroveň potřebnou k reakci. Na snímku nahoře je Fosilní reaktor 15 v Oklo v Gabunu. Jako žlutá hornina je stále vidět oxid uraničitý. Vedlejší produkty v Oklo se dnes využívají jako sonda stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a při vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyrobeného jaderného odpadu.

Štítky: Oklo, Nuclear reactors


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kometka

kometka

Další informace »