Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy a záhady galaxie Centaurus A

Uznání: X-ray (NASA/CXC/M. Karovska et al.); Radio 21-cm image (NRAO/VLA/Schiminovich, et al.),
Radio continuum image (NRAO/VLA/J.Condon et al.); Optical (Digitized Sky Survey, U.K. Schmidt Image/ STScI)

Proč je spirální galaxie Centaurus A v takovém zmatku? Kompozitní snímek nahoře ukazuje v různých vlnových pásmech různá vodítka k neobvyklé minulosti této galaxie. Přes tlustou vrstvu prachu jasně září červeně zobrazené laloky nízkoenergetického rádiového záření. V zeleně zobrazených energetičtějších rádiových vlnách je vidět jasný výtrysk z galaktického středu. V bíle zobrazeném optickém světle jsou viditelné hvězdy, které tvoří většinu galaxie. V rentgenovém světle zobrazila nedávno galaxii Centaurus A rentgenová observatoř Chandra. Modrou barvou zobrazené rentgenové paprsky ukazují oblouky horkého plynu, které ze středu vystřelují při explozích, které se asi odehrály asi před 10 milióny let. Jedna hypotéza, která by mohla zmatek vysvětlit říká, že Centaurus A mohl asi před 100 milióny let pohltit menší galaxii.

Štítky: Země, Night, City lights


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Další informace »