Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy a záhady galaxie Centaurus A

Uznání: X-ray (NASA/CXC/M. Karovska et al.); Radio 21-cm image (NRAO/VLA/Schiminovich, et al.),
Radio continuum image (NRAO/VLA/J.Condon et al.); Optical (Digitized Sky Survey, U.K. Schmidt Image/ STScI)

Proč je spirální galaxie Centaurus A v takovém zmatku? Kompozitní snímek nahoře ukazuje v různých vlnových pásmech různá vodítka k neobvyklé minulosti této galaxie. Přes tlustou vrstvu prachu jasně září červeně zobrazené laloky nízkoenergetického rádiového záření. V zeleně zobrazených energetičtějších rádiových vlnách je vidět jasný výtrysk z galaktického středu. V bíle zobrazeném optickém světle jsou viditelné hvězdy, které tvoří většinu galaxie. V rentgenovém světle zobrazila nedávno galaxii Centaurus A rentgenová observatoř Chandra. Modrou barvou zobrazené rentgenové paprsky ukazují oblouky horkého plynu, které ze středu vystřelují při explozích, které se asi odehrály asi před 10 milióny let. Jedna hypotéza, která by mohla zmatek vysvětlit říká, že Centaurus A mohl asi před 100 milióny let pohltit menší galaxii.

Štítky: Země, Night, City lights


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »