Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch, Bonn University

Nadcházejí sprška Perseid by měla být nejsilnější 12. a 13. srpna. Nejlepší doba k pozorování bude mezi 2 hodinou ráno a úsvitem v pondělí (takže si naplánujte dnes večer nastavit budík!) a potom zase v úterý. Na tmavé, bezměsíčné, obloze před úsvitem můžete uvidět tucty meteorů za hodinu. Oblohou budou prolétat zrníčka kosmického písku a štěrku, které odpadly z komety Swift-Tuttle a které se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Sledováním stop meteorů pozpátku dokáží zkušení pozorovatelé určit, že se sbíhají v souhvězdí Persea, které dalo tomuto každoročnímu meteorickému roji název. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy jsou skutečné, ale digitálně zvýrazněné. Jak meteor přelétal noční oblohou, tak různé vybuzené atomy emitovaly světlo odlišných barev. Původ zeleného odstínu, který je vidět vpravo, není v současnosti známý, možná je způsoben kyslíkem v zemské atmosféře.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »