Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch, Bonn University

Nadcházejí sprška Perseid by měla být nejsilnější 12. a 13. srpna. Nejlepší doba k pozorování bude mezi 2 hodinou ráno a úsvitem v pondělí (takže si naplánujte dnes večer nastavit budík!) a potom zase v úterý. Na tmavé, bezměsíčné, obloze před úsvitem můžete uvidět tucty meteorů za hodinu. Oblohou budou prolétat zrníčka kosmického písku a štěrku, které odpadly z komety Swift-Tuttle a které se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Sledováním stop meteorů pozpátku dokáží zkušení pozorovatelé určit, že se sbíhají v souhvězdí Persea, které dalo tomuto každoročnímu meteorickému roji název. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy jsou skutečné, ale digitálně zvýrazněné. Jak meteor přelétal noční oblohou, tak různé vybuzené atomy emitovaly světlo odlišných barev. Původ zeleného odstínu, který je vidět vpravo, není v současnosti známý, možná je způsoben kyslíkem v zemské atmosféře.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »