Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: S. Kohle & B. Koch, Bonn University

Nadcházejí sprška Perseid by měla být nejsilnější 12. a 13. srpna. Nejlepší doba k pozorování bude mezi 2 hodinou ráno a úsvitem v pondělí (takže si naplánujte dnes večer nastavit budík!) a potom zase v úterý. Na tmavé, bezměsíčné, obloze před úsvitem můžete uvidět tucty meteorů za hodinu. Oblohou budou prolétat zrníčka kosmického písku a štěrku, které odpadly z komety Swift-Tuttle a které se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Sledováním stop meteorů pozpátku dokáží zkušení pozorovatelé určit, že se sbíhají v souhvězdí Persea, které dalo tomuto každoročnímu meteorickému roji název. Na snímku nahoře je Perseida z roku 1993. Barvy jsou skutečné, ale digitálně zvýrazněné. Jak meteor přelétal noční oblohou, tak různé vybuzené atomy emitovaly světlo odlišných barev. Původ zeleného odstínu, který je vidět vpravo, není v současnosti známý, možná je způsoben kyslíkem v zemské atmosféře.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »