Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohňostroje a padající hvězdy

Uznání a copyright: Jim Steele

Když fotograf Jim Steele experimentoval s novým dalekohledem a kamerou, tak zachytil tento surrealistický ale zdobný obrázek ohňostroje na noční obloze nad městem Ashland v Oregonu. To bylo 4. července a tyto ohnivé čáry byly součástí tradičních každoročních oslav dne nezávislosti Spojených Států. Tento týden oživí tmavou oblohu ohnivé čáry z jiné každoroční události, když budou nocí prolétat padající hvězdy při tolik očekávané meteorické spršce Perseid. Perseidy jsou ve skutečnosti kousky prachu z periodické komety Swift-Tuttle a dráha planety Země vždy jednou do roka jednou do roka protíná proud kometárního prachu komety Swift-Tuttle. Kometární prach vstupuje do atmosféry Země rychlostmi desítek kilometrů za sekundu, částice se vypařují a zanechávají jasné a někdy barevné stopy. I když lze Perseidy vidět během několika nocí, tak tento rok se očekává maximum 12. a 13. srpna s počty desítek i více meteorů viditelných za hodinu na bezměsíčné ranní obloze.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Fireworks


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »