Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohňostroje a padající hvězdy

Uznání a copyright: Jim Steele

Když fotograf Jim Steele experimentoval s novým dalekohledem a kamerou, tak zachytil tento surrealistický ale zdobný obrázek ohňostroje na noční obloze nad městem Ashland v Oregonu. To bylo 4. července a tyto ohnivé čáry byly součástí tradičních každoročních oslav dne nezávislosti Spojených Států. Tento týden oživí tmavou oblohu ohnivé čáry z jiné každoroční události, když budou nocí prolétat padající hvězdy při tolik očekávané meteorické spršce Perseid. Perseidy jsou ve skutečnosti kousky prachu z periodické komety Swift-Tuttle a dráha planety Země vždy jednou do roka jednou do roka protíná proud kometárního prachu komety Swift-Tuttle. Kometární prach vstupuje do atmosféry Země rychlostmi desítek kilometrů za sekundu, částice se vypařují a zanechávají jasné a někdy barevné stopy. I když lze Perseidy vidět během několika nocí, tak tento rok se očekává maximum 12. a 13. srpna s počty desítek i více meteorů viditelných za hodinu na bezměsíčné ranní obloze.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Fireworks


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »