Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné sopky na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Nalezení starodávných marťanských mikrobiálních fosílií v meteoritech a v útvarech vázaných na tekutou vodu na povrchu Marsu je nyní kontraverzním tématem. Ale jedna věc je dávno potvrzená pozorováním Rudé planety z kosmu, a to přítomnost sopek, a na Marsu jsou jedny z největších sopek ve Sluneční soustavě. Tento obrázek v syntetických barvách pořízený sondou Mars Global Surveyor v březnu nám ukazuje dvě z nich, Ceraunius Tholus (zcela vlevo) and Uranius Tholus. Obě se nachází severně od oblasti Tharsis plné velkých marťanských sopek, ale tyto jsou ve skutečnosti poměrně malými sopkami. Ceraunius Tholus má pouze velikost Velkého ostrova na Havaji na planetě Zemi. Impaktní krátery, které překrývají vulkanický marťanský terén ukazují, že vulkány samotné jsou starodávné a vyhaslé. Scéna je zleva osvětlena slunečním světlem, sever je vpravo. Níže vlevo na úbočí Ceraunius Tholus, jehož vrcholový kráter má napříč asi 25 kilometrů, leží světlá oblast prachu uloženého při nedávných globálních prachových bouřích.

Štítky: Mars, Sopka, Ceraunius tholus, Uranius tholus


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »