Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné sopky na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Nalezení starodávných marťanských mikrobiálních fosílií v meteoritech a v útvarech vázaných na tekutou vodu na povrchu Marsu je nyní kontraverzním tématem. Ale jedna věc je dávno potvrzená pozorováním Rudé planety z kosmu, a to přítomnost sopek, a na Marsu jsou jedny z největších sopek ve Sluneční soustavě. Tento obrázek v syntetických barvách pořízený sondou Mars Global Surveyor v březnu nám ukazuje dvě z nich, Ceraunius Tholus (zcela vlevo) and Uranius Tholus. Obě se nachází severně od oblasti Tharsis plné velkých marťanských sopek, ale tyto jsou ve skutečnosti poměrně malými sopkami. Ceraunius Tholus má pouze velikost Velkého ostrova na Havaji na planetě Zemi. Impaktní krátery, které překrývají vulkanický marťanský terén ukazují, že vulkány samotné jsou starodávné a vyhaslé. Scéna je zleva osvětlena slunečním světlem, sever je vpravo. Níže vlevo na úbočí Ceraunius Tholus, jehož vrcholový kráter má napříč asi 25 kilometrů, leží světlá oblast prachu uloženého při nedávných globálních prachových bouřích.

Štítky: Mars, Sopka, Ceraunius tholus, Uranius tholus


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »