Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné sopky na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Nalezení starodávných marťanských mikrobiálních fosílií v meteoritech a v útvarech vázaných na tekutou vodu na povrchu Marsu je nyní kontraverzním tématem. Ale jedna věc je dávno potvrzená pozorováním Rudé planety z kosmu, a to přítomnost sopek, a na Marsu jsou jedny z největších sopek ve Sluneční soustavě. Tento obrázek v syntetických barvách pořízený sondou Mars Global Surveyor v březnu nám ukazuje dvě z nich, Ceraunius Tholus (zcela vlevo) and Uranius Tholus. Obě se nachází severně od oblasti Tharsis plné velkých marťanských sopek, ale tyto jsou ve skutečnosti poměrně malými sopkami. Ceraunius Tholus má pouze velikost Velkého ostrova na Havaji na planetě Zemi. Impaktní krátery, které překrývají vulkanický marťanský terén ukazují, že vulkány samotné jsou starodávné a vyhaslé. Scéna je zleva osvětlena slunečním světlem, sever je vpravo. Níže vlevo na úbočí Ceraunius Tholus, jehož vrcholový kráter má napříč asi 25 kilometrů, leží světlá oblast prachu uloženého při nedávných globálních prachových bouřích.

Štítky: Mars, Sopka, Ceraunius tholus, Uranius tholus


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »