Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž na obloze na Mauna Loa

Uznání a copyright Barney Magrath

Při prohlídce této nádherné nebeské krajiny je nad obrysem největší sopky planety Země Mauna Loa (Dlouhá hora) vidět Jižní kříž (Southern Cross) a hvězdy ze souhvězdí Kentaura (Centaurus). Jižní kříž ze souhvězdí Kříže (Crux) je pro pozorovatele severně od 25. stupně severní šířky neznámý. Zde se nachází poblíž horizontu nalevo od vrcholu Mauna Loa. Dlouhá osa kříže v kompaktním souhvězdí z jasných hvězd míří příhodně k jihu, k jižnímu nebeskému pólu. Vrchol kříže vyznačuje nádhedná světlečervená hvězda Gama Crucis, což je ve skutečnosti červený obr vzdálený asi 120 světelných let. Jižní kříž téměř obepínají hvězdy významného souhvězdí Centaurus s modrým obrem Beta Centauri a žlutavou Alfa Centauri, která je vidět jako nejjasnější hvězda vlevo od Gama Crucis. Alfa Centauri je při vzdálenosti 4.3 světelných let ke Slunci nejbližší hvězdou a je ve skutečnosti trojhvězdným systémem, který obsahuje slunci podobné hvězdy. Čím jsou ale způsobeny červené čáry v popředí této časové expozice? Nic zvláštního, je to jenom světské světlo z auta (a ne z roztavené lávy!), které jede po cestě na Hilo, Hawaii.

Štítky: Sopka, Centaurus, Jižní kříž, Alpha centauri, Mauna loa, Hawaii


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »