Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž na obloze na Mauna Loa

Uznání a copyright Barney Magrath

Při prohlídce této nádherné nebeské krajiny je nad obrysem největší sopky planety Země Mauna Loa (Dlouhá hora) vidět Jižní kříž (Southern Cross) a hvězdy ze souhvězdí Kentaura (Centaurus). Jižní kříž ze souhvězdí Kříže (Crux) je pro pozorovatele severně od 25. stupně severní šířky neznámý. Zde se nachází poblíž horizontu nalevo od vrcholu Mauna Loa. Dlouhá osa kříže v kompaktním souhvězdí z jasných hvězd míří příhodně k jihu, k jižnímu nebeskému pólu. Vrchol kříže vyznačuje nádhedná světlečervená hvězda Gama Crucis, což je ve skutečnosti červený obr vzdálený asi 120 světelných let. Jižní kříž téměř obepínají hvězdy významného souhvězdí Centaurus s modrým obrem Beta Centauri a žlutavou Alfa Centauri, která je vidět jako nejjasnější hvězda vlevo od Gama Crucis. Alfa Centauri je při vzdálenosti 4.3 světelných let ke Slunci nejbližší hvězdou a je ve skutečnosti trojhvězdným systémem, který obsahuje slunci podobné hvězdy. Čím jsou ale způsobeny červené čáry v popředí této časové expozice? Nic zvláštního, je to jenom světské světlo z auta (a ne z roztavené lávy!), které jede po cestě na Hilo, Hawaii.

Štítky: Sopka, Centaurus, Jižní kříž, Alpha centauri, Mauna loa, Hawaii


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »