Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Trifid z AAO

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Mlhovina Trifid je nevyslovitelně krásná a zároveň nepředstavitelně zmatená. Tato fotogenická mlhovina je také známá jako M20 a je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vznikání hvězd vytváří nejenom barvy, ale také chaos. Červeně zářící plyn je výsledkem vysokoenergetického světla, které naráží do mezihvězdného vodíku. Tmavá prachová vlákna, která protkávají M20 vznikala v atmosférách chladných obřích hvězd a ve troskách po explozích supernov. Nadále se zkoumá, které jasné mladé hvězdy rozžíhají modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které dnes vidíme ji opustilo možná před 3000 lety, přesná vzdálenost zůstává neznámá. Světlu to trvá napříč přes M20 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid Nebula


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »