Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Trifid z AAO

Uznání a copyright: Anglo-Australian Observatory, Photograph by David Malin

Mlhovina Trifid je nevyslovitelně krásná a zároveň nepředstavitelně zmatená. Tato fotogenická mlhovina je také známá jako M20 a je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vznikání hvězd vytváří nejenom barvy, ale také chaos. Červeně zářící plyn je výsledkem vysokoenergetického světla, které naráží do mezihvězdného vodíku. Tmavá prachová vlákna, která protkávají M20 vznikala v atmosférách chladných obřích hvězd a ve troskách po explozích supernov. Nadále se zkoumá, které jasné mladé hvězdy rozžíhají modrou reflekční mlhovinu. Světlo z M20, které dnes vidíme ji opustilo možná před 3000 lety, přesná vzdálenost zůstává neznámá. Světlu to trvá napříč přes M20 50 let.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Trifid Nebula


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »