Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety Ikeya Zhang a ISS

Uznání a copyright Carol Lakomiak

Když Mezinárodní kosmická stanice International Space Station - ISS) přelétala podvečerní oblohou nad městem Tomahawk, Wisconsin, USA, tak ještě pořád zachytávala sluneční paprsky. Na této 30 sekundové expozici z 9. dubna kolem 9 hodin večer centrálního letního času světlem zalitá stanice vytvářela jasnou stopu, která se pohybovala souhvězdím Kasiopeji (Cassiopeia) na východ (doprava). Dole se nachází kometa Ikeya-Zhang a předvádí viditelný ohon. Ale mezitím, jak tato fotogenická kometa nyní slábne z dohledu, tak se ISS brzy stane jasnější. Několik hodin po pořízení tohoto snímku se raketoplán Atlantis spojil s ISS a pro zvětšení rostoucí oběžné základny přivezl další strukturu.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Comet Ikeya-Zhang


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »