Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Havaj

Uznání: STS-26 Crew, NASA

Aloha! Na této úžasné fotografii pořízené astronauty v říjnu 1988 z paluby raketoplánu Discovery je na pozadí elegantního oblouku okraje Země vidět Havajské souostroví. Tyto vulkanické ostrovy se svými populárními plážemi a tropickými letovisky nabízejí extrémní nadmořské výšky s tmavou, suchou, bezmračnou oblohou. V důsledku toho se staly populárním místem pro velké a důmyslné pozemské teleskopy. Vrchol Mauna Kea na Velkém ostrově (vpravo nahoře) se honosí působivou paletou astronomických přístrojů včetně dvojice Kecků, Kanadsko-Francouzsko-Havajského dalekohledu, NASA IRTF, JCMT a UKIRT, Subaru a dalekohledu z projektu Gemini. Spící vulkanický kužel Haleakala na Maui (hned pod Velkým ostrovem) je domovem optické stanice Air Force Maui Optical Station a sluneční observatoře Mees Solar Observatory. Mahalo nui loa!

Štítky: Raketoplán, Dalekohled, Observatoř, Hawaii


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »