Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Havaj

Uznání: STS-26 Crew, NASA

Aloha! Na této úžasné fotografii pořízené astronauty v říjnu 1988 z paluby raketoplánu Discovery je na pozadí elegantního oblouku okraje Země vidět Havajské souostroví. Tyto vulkanické ostrovy se svými populárními plážemi a tropickými letovisky nabízejí extrémní nadmořské výšky s tmavou, suchou, bezmračnou oblohou. V důsledku toho se staly populárním místem pro velké a důmyslné pozemské teleskopy. Vrchol Mauna Kea na Velkém ostrově (vpravo nahoře) se honosí působivou paletou astronomických přístrojů včetně dvojice Kecků, Kanadsko-Francouzsko-Havajského dalekohledu, NASA IRTF, JCMT a UKIRT, Subaru a dalekohledu z projektu Gemini. Spící vulkanický kužel Haleakala na Maui (hned pod Velkým ostrovem) je domovem optické stanice Air Force Maui Optical Station a sluneční observatoře Mees Solar Observatory. Mahalo nui loa!

Štítky: Raketoplán, Dalekohled, Observatoř, Hawaii


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »