Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Havaj

Uznání: STS-26 Crew, NASA

Aloha! Na této úžasné fotografii pořízené astronauty v říjnu 1988 z paluby raketoplánu Discovery je na pozadí elegantního oblouku okraje Země vidět Havajské souostroví. Tyto vulkanické ostrovy se svými populárními plážemi a tropickými letovisky nabízejí extrémní nadmořské výšky s tmavou, suchou, bezmračnou oblohou. V důsledku toho se staly populárním místem pro velké a důmyslné pozemské teleskopy. Vrchol Mauna Kea na Velkém ostrově (vpravo nahoře) se honosí působivou paletou astronomických přístrojů včetně dvojice Kecků, Kanadsko-Francouzsko-Havajského dalekohledu, NASA IRTF, JCMT a UKIRT, Subaru a dalekohledu z projektu Gemini. Spící vulkanický kužel Haleakala na Maui (hned pod Velkým ostrovem) je domovem optické stanice Air Force Maui Optical Station a sluneční observatoře Mees Solar Observatory. Mahalo nui loa!

Štítky: Raketoplán, Dalekohled, Observatoř, Hawaii


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »