Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae

Uznání: J. Morse (U. Colorado), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může každou chvíli vybuchnout. Nikdo ale neví kdy, může to být příští rok nebo možná za milión let. Asi 100 krát větší hmotnost hvězdy Eta Carinae než je hmotnost Slunce - ji činí výtečným kandidátem na plně rozvinutou supernovu. Historické záznamy opravdu ukazují, že Eta Carinae asi před 150 lety prošla neobvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jeden z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae z mlhoviny Klíčová dírka je v současnosti jedninou hvězdou o které se myslí, že emituje přirozené laserové světlo. Tento snímek pořízený v roce 1996 je výsledkem důmyslných procedur zpracování obrazu navržených tak, aby v neobvyklé mlhovině, která obklopuje tuto končící hvězdu, ukázaly nové podrobnosti. Nyní jsou jasně vidět dva charakteristické laloky, horká centrální oblast a podivné radiální žíly. Laloky vyplňují pásy plynu a prachu, který absorbuje u středu emitované modré a ultrafialové světlo. Pro žíly zatím není vysvětlení. Umožní nám tyto stopy pochopit, jak mlhovina vznikla? Pomohou nám lépe určit, kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Supernova, Eta Carinae


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »